Vyhazov z práce pro neschopnost: Majitel firmy se u nás lenocha jen tak zbavit nemůže
Byrokracie u nás bohužel vzkvétá a zákoník práce by potřeboval pořádně inovovat. Vždyť jen fakt, že se majitel firmy nemůže jen tak jednoduše zbavit člověka, která nepracuje a poflakuje se, je vcelku zarážející.Jsou firmy a státní instituce, které prostě a jednoduše zaměstnávají, lidově řečeno, lemply. Majitelé proti tomuto nemohou nic moc dělat, jelikož zbavit se takovýchto lidí je poměrně složité.
Hrubé porušení pracovní kázně pokryje jen dvě situace
Jestliže není zaměstnavatel se zaměstnancem spokojený, nemůže ho jen tak vyhodit. Tedy mimo dvou situací, jež se ale nemusejí stát. Jde o zvlášť hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnanec musí do práce přijít pod vlivem alkoholu, nebo se dopustit násilného chování. To se ale až tak často nestává, a pokud se jedná pouze o lempla, jenž nechce pracovat, má to zaměstnavatel složité.
Vynucená dohoda jako klasika
Zaměstnavatel má u nás možnost dohody se špatně pracujícím zaměstnancem. Ten ale dohodu může odmítnout. Tradičně se to dělá tak, že prostě zaměstnavatel přijde s dohodou a fakticky pohrozí zaměstnanci, že mu práci znepříjemní do takové míry, že bude následně chtít odejít sám. Zrovna příjemné to není ani pro jednu ze zúčastněných stran.
Okamžitá výpověď z pracovního poměru bez udání důvodu v zahraničí
V některých cizích zemích funguje něco jako okamžitá výpověď z pracovního poměru bez udání důvodu. V Číně, USA nebo jiných hlavně asijských státech je takovéto řešení samozřejmostí. Pracovní právo je mnohem pružnější než u nás, což má mimo jiné za následek i to, že nejen nás, ale i Evropskou unii tyto země drtí.
Kolektivní smlouva a mnohem efektivnější dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
Ve Spojených státech amerických zákonodárství nikterak neupravuje výpověď z pracovního poměru a odstupné. Vše záleží na prvotní dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V rámci této dohody se řeší i případné odstupné. Mnohde vůbec neexistuje. Pokud někdo nepracuje, pak může dostat okamžitou výpověď.
Okamžitá výpověď jako řešení i u nás
Jestliže zaměstnavatel zaměstnává člověka, který pracuje skvěle, nemá důvod se s ním rozloučit a dokáže ho finančně ocenit. Znám spousty firem, kde to takto funguje. Zaměstnavatelé si prostě svých zaměstnanců váží. Pokud se ale někdo v práci fláká a chodí tam jen proto, aby dostal výplatu, je to špatně. Zaměstnavatel by se změnou zákoníku práce mohl dočkat toho, že se rychle zbaví neschopných lidí. U nás se ale byrokracie nejspíše jen tak nezmění.
Zdroje info: Autor, https://ppropo.mpsv.cz/zakon_262_2006, https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=805319,https://www.usa.gov/labor-laws
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.