Vyhazov za absenci bez omluvy pod drobnohledem
Pokud se do práce nedostavíte, a zároveň nedáte o sobě vědět, jde o absenci bez omluvy. Ta může mít různé následky. Dnes se podíváme na to, kdy to může být příčina vyhazovu, a jak se vlastně tyto situace řeší. Pojďme tedy na to!
Delší neomluvení
Pokud neomluvené zameškání práce trvá déle jak 5 dní, jde o hrubé porušení pracovní kázně, které může být důvodem pro okamžité rozvázání pracovního poměru. To vychází z rozsudku Nejvyššího soudu České republiky (zn. 21 Cdo 2542/2007). Vždy však musí zaměstnavatel přihlédnou ke všem okolnostem. Posuzuje se tedy délka nepřítomnosti v práci, ale i důsledky takové absence. Zkoumaná je i míra zavinění zaměstnancem nebo porušení jeho konkrétních povinností. Vždy však musíte mít na mysli, že zaměstnavatel, potažmo soud (pokud bude vyhazov přezkoumávat) bude vždy tvrději sankcionovat „flákače“, kteří absentují často a možná i systematicky než pracovníky, kterým se problém stal poprvé, a ještě třeba z pochopitelných důvodů.
Kdy se vám nemůže nic stát
Existují však i případy, kdy se neomluvíte a nedorazíte do práce, a stejně se vám nic nestane. Jde o situace, kdy má zaměstnanec k absenci pádný důvod. Respektive tento důvod musí být – pádný, rozumný a pochopitelný. V takovém případě nedostanete výpověď. V praxi jde například o situaci, kdy neseženete hlídání pro děti ani školku po skončení rodičovské.
Když vznikne zaměstnavateli škoda
Pokud však při vaší nepřítomnosti, a právě kvůli ní vznikne firmě škoda, je to ještě horší. Nejen, že se může jednat o důvod k vyhození z práce, ale ještě zaměstnavateli kvůli zaměstnanci vzniká škoda ve formě ušlého zisku. V praxi například při situacích, kdy se nedostaví pracovník a kvůli tomu se nestihne zakázka zpracovat včas a podnik musí dát klientovi slevu. Navíc vaši absenci nezhojí ani to, že odchod nebo absenci oznámíte spolupracovníkovi. Ten totiž nemá kompetenci takový souhlas dát.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.