Vyjednavače o Brexitu čeká horké léto
Již jen 6 měsíců mají vyjednavači na obou stranách barikády na to, aby finalizovali podobu vztahů Evropské unie a Velké Británie potom, co s koncem roku přestane platit přechodné období a Británie definitivně přetrhá vazby s EU. Pondělní (29. června) setkání hlavního vyjednavače za Velkou Británii, Davida Frosta, a zástupkyně hlavního vyjednavače Michela BArniera, Clary Martinez Alberolaové, je chápáno jako nadějné obnovení osobních schůzek na nejvyšší úrovni po přestávce vynucené koronavirovou pandemií.
Čas se krátí
I bez koronaviru nebyla situace ve vyjednávání o podobě budoucích vztahů EU s Británií jednoduchá. Důvodem je samozřejmě nesmírná komplexita úkolu, oblastí, které je třeba projednat je ohromné množství a ve všech se střetává britský zájem o ponechání si co nejvíce výhod plynoucích z členství, zatímco Evropská unie logicky nemůže přistoupit na to, věnovat jakémukoliv státu výhody bez toho, aby byly vyváženy povinnostmi a odpovědností spojenými se členstvím.
Jednání, která mnozí označují za nejdůležitější od konce druhé světové války, uvázla na mrtvém bodě a velmi často se hovořilo o tom, že vyjednávací týmy se horko těžko shodují i v odsouhlasení agendy jednání. Mnozí proto hovoří o tom, že jednání již do konce roku prakticky nelze stihnout.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Návrat k normálu a mírný optimismus
Návrat vyjednavačů k jednacímu stolu je zdrojem mírného optimismu. Od začátku koronavirové krize totiž probíhala jednání pouze prostřednictvím videohovorů, což prakticky znemožňovalo neformální diskusi, jejíž role je v diplomacii nezastupitelná. Možný posun k lepšímu naznačil i videohovor britského premiéra Johnsona se špičkami EU, který se odehrál 15. června a během nějž předseda britské vlády, který původně ujišťoval, že jednání by neměla trvat déle než do léta, vyjádřil chuť a ochotu Británie k dohodě.
Problémy může nicméně přinést strategie vyčkávání na konec vyjednávacího období, kterou budou velmi pravděpodobně ve větší či menší míře aplikovat obě strany. Rizika jsou totiž velmi velká. Absence dohody by znamenala zavedení cel a tarifů v surové podobě, což by mohlo podkopat spolupráci EU a Británie i v dalších oblastech, např. v oblasti bezpečnostní politiky, která je v době zhoršených vztahů s Ruskem důležitá pro obě strany.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.