Vyplatí se paušální daň v roce 2025?
Paušální daň se i v roce 2025 jeví jako atraktivní možnost pro mnoho živnostníků, kteří chtějí zjednodušit své daňové povinnosti. Ačkoliv se výše paušální daně pro první pásmo mírně zvyšuje, pro většinu podnikatelů, kteří splňují stanovené podmínky, zůstává výhodným způsobem zdanění. Daňoví experti navíc upozorňují na nenápadné výhody, jako je například mírně vyšší důchod. Kdy se ale paušální dani raději vyhnout a na co si dát pozor?
Výhody paušální daně
Paušální daň přináší živnostníkům především klid a minimalizaci administrativy. Pravděpodobnost daňové kontroly je v tomto režimu minimální. „Většině se vyplatí do paušálního režimu vstoupit, navíc pokud se v průběhu roku ukáže, že je režim nevýhodný, existují možnosti, jak se paušální dani vyhnout,” říká Jan Bonaventura, daňový poradce a CEO BREDFORD Consulting. Dalším benefitem je mírně vyšší sociální pojištění, které se promítne do budoucího důchodu. „V paušální dani je o něco vyšší, tedy díky tomu dostanete o něco vyšší důchod. Rozdíl je to malý, ale existuje,” dodává Bonaventura.
Kdy být na pozoru
I přes své výhody má paušální daň i svá úskalí. Mezi ně patří například složitější prokazování příjmů, což může být problém například při žádosti o hypotéku. „Nevýhodou paušální daně je složitější prokazování příjmů. To se týká tedy zejména OSVČ, kteří by chtěli kupovat nemovitost a žádat o hypotéku,” upozorňuje Jan Bonaventura. Dalším rizikem je porušení podmínek režimu, například nástup do zaměstnání. I když stačí tuto změnu pouze oznámit, opomenutí může vést ke ztrátě části zaplaceného pojistného.
Klíčová je výše příjmů a slevy na dani
Výhodnost paušální daně se odvíjí především od výše příjmů, druhu příjmů a uplatňovaných slev na dani. „Čím vyšší slevy a odpočty, tím vyšší je výše příjmu, od níž je vstup výhodný,” vysvětluje Bonaventura. Pro živnostníky uplatňující 60% paušál se hranice výhodnosti pohybuje okolo 670.000 Kč ročně. S ohledem na úsporu času a nákladů spojených s daňovým přiznáním a vyšší platbou na důchod se tato hranice může snížit i pod 600.000 Kč.
Důležité je také nepřekročit hranici pásma jen o malou částku, aby se podnikatel zbytečně neocitl v pásmu s vyššími platbami. „Překročit pásmo jen o malou částku se tedy rozhodně nevyplatí a toto je jedna ze slabin paušální daně,” varuje Bonaventura. Pro 40% paušál, typický například pro advokáty, se vyplatí paušální daň již od příjmů okolo 450.000 Kč.
Možnost vystoupení z režimu
Ačkoliv přímé vystoupení z paušální daně v průběhu roku není možné, existují cesty, jak se z tohoto režimu vyvázat. „Živnostník se může například stát plátcem DPH, nechat se zaměstnat či mít příjmy, které nejsou v paušálním režimu přípustné,” popisuje Jan Bonaventura. V takovém případě je pak možné uplatňovat standardní výdajové paušály nebo prokazovat skutečné výdaje. V případě nejasností se doporučuje konzultace s daňovým poradcem. „Pokud si nevíte rady, nebojte se kontaktovat daňové poradce,” radí Bonaventura z BREDFORD Consulting.
Pozor, pokud se chcete přihlásit k paušální dani na rok 2025, museli jste to stihnout nejpozději do 10. ledna 2025. Stávající poplatníci si navíc musí upravit výši platby do 20. ledna 2025.
Zdroje info: Jan Bonaventura, https://www.kurzy.cz/danove-priznani/pausalni-dan/, https://cnn.iprima.cz/posledni-moznost-pro-osvc-letos-vstoupit-do-pausalni-dane-podivejte-se-komu-se-vyplati-462648
Náhledové foto: Pixabay