Vyplatí se vám investovat do dluhopisů?

Investice

Zvažujete investici do dluhopisů? Pro některé investory můžou být velmi výhodné, jiným přinesou jen nízké a nejisté zisky. Doporučujeme si tedy o dluhopisech nejprve zjistit maximum informací a zvážit všechna pro a proti. Jen tak zjistíte, jestli se vám tato forma investice opravdu vyplatí a hlavně, jestli vám tento styl investování vyhovuje.

Státní nebo korporátní dluhopisy?

Státní dluhopisy jsou obecně méně rizikové než ty firemní. Toto pravidlo neplatí jen pro dluhopisy ČR, ale i pro dluhopisy vydávané většinou zemí Evropské unie. Výjimečně se ale může stát, že i státy zbankrotují. Mezi nejbezpečnější naopak dlouhodobě patří například německé vládní dluhopisy. Na druhou stranu u nich můžeme očekávat jen nízký, nebo dokonce záporný výnos.

Firemní dluhopisy naopak nabízejí vyšší výnos. Může se pohybovat až okolo 8 až 10 % p.a., zde ale jde téměř jistě o rizikovější investici. Začínajícím investorům budou nejspíš vyhovovat méně rizikové dluhopisy s výnosem mezi 3 až 7 % p.a.

Výše investice – Kolik investovat?

Obecně je doporučováno do dluhopisů investovat vyšší částky od desetitisíců korun. S 1 000 Kč sice některé dluhopisy koupíte, ale investice se vám nejspíš nevyplatí. Firemní dluhopisy navíc můžou být velmi rizikové a často u nich nastává problém s likviditou. Je tedy lepší počkat s touto formou investice na dobu, kdy budete mít dostatek volných finančních prostředků.

Dostupnost peněz – Jak je to s likviditou?

Většina firemních dluhopisů není likvidní a je obchodována jen tzv. mimoburzovně. Málo společností totiž splňuje přísná kritéria pro vstup na burzu, kde pak můžete dluhopisy kdykoli v úředních hodinách prodat nebo nakoupit. U státních dluhopisů se likvidita liší, například americké nebo německé jsou snadněji obchodovatelné než české. Likvidita bývá u dluhopisů často problém. Pokud si myslíte, že byste mohli investované peníze brzo potřebovat, dluhopisy pro vás nejsou ideální.

InvesticeZdroj obrázku: Depositphotos

Hlavní výhody dluhopisů

Dluhopisy neboli obligace jsou jednou z relativně bezpečných investic v porovnání například s akciemi nebo kryptoměnami. Zajistí vám pravidelný pasivní příjem z úroků, které jsou většinou vypláceny ročně, půlročně nebo měsíčně. Další výhodou je, že na rozdíl od akcií nebo komodit zde není překážkou krátký investiční horizont. Existují i dluhopisy se splatností pod jeden rok a ty střednědobé do 3 let už nabízejí zajímavé výnosy, například akciím se ale nevyrovnají. Kromě toho s dluhopisy můžete obchodovat také na sekundárním trhu.

Jistota versus úrokové a kreditní riziko

O dluhopisech v českém prostředí panuje řada mýtů. Spousta méně zkušených investorů je přesvědčena, že dluhopisy jsou na poli investic jistotou a neustálé nabídky s garantovanými výnosy je v tom ještě utvrzují. Je ale potřeba se podívat, kdo garanci poskytuje. I jedna z bezpečnějších forem investice s sebou totiž neseurčitou míru rizika.

U státních dluhopisů je největším rizikem nízký úrok, potažmo negativní výnos. Některým investorům to ale nevadí. Buď spoléhají na to, že už tak předražené dluhopisy od nich koupí ECB za ještě vyšší cenu nebo obchodují v jiné měně a při prodeji vydělají na směnném kurzu. U korporátních dluhopisů představuje největší problém tzv. kreditní riziko, tedy riziko neschopnosti nebo neochoty emitenta splatit své závazky. Pokud společnost, která dluhopisy vydala zkrachuje, můžete přijít o většinu své investice. Jak tomu předejít?

Sníženi rizika

Když nakoupíte dluhopis, nejste s firmou tak úzce spjati jako například u akcií. Stáváte se ale jejím věřitelem a je dobré si o ní najít alespoň základní informace. Pokud nemáte velké zkušenosti, orientujte se raději na zajištěné emise důvěryhodných společností. U některých dluhopisů si můžete zjistit rating, u jiných si musíte poradit sami. Zaměřit byste se měli na datum vzniku firmy či její účetní závěrky, které najdete v běžně dostupných internetových zdrojích. Pokud emitenta neznáte, není transparentní a už na začátku má vysoké dluhy, musíte počítat s opravdu rizikovou investicí. Pozor také na dluhopisy s nezvykle vysokými výnosy. Výjimečně je možné situaci zachránit i zpětně, předčasným splacením, ale to umožňuje jen část dluhopisů a za určitých podmínek.

Na místě je i diverzifikace portfolia, kdy investovanou částku rozdělíte do dluhopisů vydávaných různými korporacemi, případně státy a zároveň budete mít v investičním portfoliu i další nástroje. Dále můžete do dluhopisů investovat pravidelně, abyste snížili tržní riziko, tedy nesprávné načasování vašeho vstupu na trhy. Po zvážení všech rizik, výhod a nevýhod dluhopisů byste tedy měli mít jasnější představu, jestli je to pro vás vhodná investice. Pak už zbývá jen vybrat si mezi státními a korporátními dluhopisy nebo je případně zkombinovat. Nikdy nezapomínejte na to, že je trh živý organismus a nikdy předem nevíte, jak se bude chovat. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů v budoucích. Na to je potřeba myslet.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.