Výprodeje lákají, často jde však o slevy na oko
Pořád jsme v povánočním čase. Proto se většina prodejců, zejména e-shopů, snaží prodat vše, co jim na skladech zbylo. Často můžete číst o bombastickém výprodeji, rozprodávání skladů a mega slevách. Jak je to však doopravdy? Na co si dát u zimních výprodejů pozor?
Často jde o slevy jen naoko
Vždy si dejte pozor na to, jak na vás e-shopy cílí reklamu. Nepropadněte mylnému zdání, že každá sleva nebo akce z výprodeje je výhodná. Častou praxí jsou totiž takzvané falešné slevy. Organizace dTest totiž zmiňuje, že často prodejci reálně výrobek vůbec nezlevňují, avšak se při reklamě ohání slovem sleva nebo akce. Také se stává, že obchody na čas zvýší cenu, aby ji opak ihned mohli snížit a tvrdit, že jde o slevu. Taková sleva je však jen na oko a nezakládá se na reálných poměrech.
Slevy (až) 80 %!!!
Stejně tak je problémem, kdy obchody využívají nepozornosti spotřebitelů. Můžete vidět megalomanské billboardy nebo reklamy na internetu, které lákají na 80 % slevy, výprodeje a podobně. Když si však danou nabídku pročtete pořádně, uvidíte, že jde o slevy “až” 80 %, přičemž v nabídce prodejce takových slev je úplné minimum. Pár kusů zboží je tak zlevněno o 80 %, většina slev však často představuje jen průměrné akce.
Je možné omezit záruku?
Velmi častou nekalou praktikou některých prodejců je taky situace, kdy tvrdí, že kvůli tak vysoké slevě, je u výrobku omezená doba zákonné záruky. I když jde o výprodej, musí být zaručena vaše spotřebitelská práva. Můžete vrátit zboží do 14 dní při nákupu online. Také můžete vady reklamovat po dobu 24 měsíců. Může se však stát, že zboží je výrazně zlevněné právě kvůli konkrétní vadě. Jste-li s ní srozuměni, pak ji nelze reklamovat. Ostatní vady však reklamovat jdou ve stejném rozsahu, jak bylo popsáno výše.
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.