Vyřeší povolenka na třetí dítě čínský demografický problém?
Pondělní rozhodnutí čínského vedení umožnit lidem mít více dětí je dramatickým pokusem odvrátit zhoršující se nedostatek pracovních sil, který by mohl mít v budoucnu dramatický dopad na hospodářský vzestup země. Tato významná změna rodinné politiky, která má umožnit párům mít tři děti místo dvou, si klade za cíl zlepšit demografickou křivku, vypořádat se se stárnoucí populací a zachovat „dostatek lidských zdrojů“ pro druhou největší ekonomiku světa. Tento krok přichází jen šest let poté, co Čína uvolnila svoji dlouhodobou politiku jednoho dítěte.
Rostoucí tlak
Čína před několika týdny zveřejnila výsledky posledního sčítání lidu a ekonomové upozorňovali na alarmující pokles pracovní síly, který může omezit hospodářský růst. Počet obyvatel Číny roste nejpomaleji za několik desetiletí, počet lidí ve věku od 15 do 59 let klesl v roce 2020 pod 900 milionů na zhruba 63 % populace, což je o zhruba sedm procentních bodů méně než před deseti lety.
Z demografických trendů vyplývá, že čínská pracovní síla dosáhne v příštích několika letech vrcholu, a v příštím desetiletí se sníží asi o 5 %.
Čína zavedla svou politiku jednoho dítěte před více než 40 lety, aby řešila přelidnění a zmírnila chudobu. Jak ale populace stárnula, Peking začal uvolňovat svou politiku a v roce 2015 oznámil, že omezení zmírní, aby umožnil až dvě děti na rodinu. Nyní se snaží porodnost „popostrčit“ ještě o něco více.
Foto: Pixabay
Hon za zvyšující se prosperitou
Mnozí analytici tvrdí, že Čína by mohla do konce tohoto desetiletí překonat Spojené státy jako největší světová ekonomika. V oblasti prosperity má ale mnohem větší mezeru. Čínský HDP na hlavu dosahuje 17 tisíc dolarů, zatímco v USA je více než 63 tisíc dolarů.
Nové uvolnění rodinné politiky ale nemusí samo o sobě k řešení demografické krize stačit. Není totiž jisté, že lidé budou mít o třetí dítě zájem. Míra porodnosti v Číně v roce 2020 meziročně klesla o téměř 15 % a důvodem jsou především rostoucí životní náklady. I reakce veřejnosti je – alespoň podle sociálních sítí – zatím spíše vlažná. Podle průběžných výsledků průzkumů (které byly brzo potichu ukončeny a z webů staženy) o třetím dítěti uvažuje jen asi 10 % obyvatel nejlidnatější země světa. Čínský demografický problém, před kterým varovali mnozí analytici již dlouhá léta, tak začíná nabírat konkrétních obrysů.
Zdroj dat: https://edition.cnn.com/2021/05/31/economy/china-economy-three-child-policy-intl-hnk/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.