Výroční dvacetikoruny. V lednu budou s dalšími osobnostmi.

Dvacka

Určitě jste to zaznamenali. V říjnu tohoto roku začaly platit nové mince s hodnotou dvacet korun. Šlo o nově naražené dvacetikoruny, avšak místo svatého Václava, který obvykle kryje jednu ze stran mince, narazíte na portréty „otců zakladatelů“ Československé republiky. Tedy Masaryka, Beneše a Štefánika. Česká národní banka takto oslavuje 100. výročí založení tohoto státu.

Líc se nemění

Klasická dvacetikoruna, na níž je český kníže Václav, se tedy od těchto liší svou rubovou stranou. Líc stále nese českého lva s letopočtem. Na druhé straně mince však naleznete portréty s osobnostmi, které se nejvíce zasloužili o vznik Československé republiky, hlavně svým zahraničním odbojem za první světové války a diplomatickými jednáními s mocnostmi o uznání ČSR. Do oběhu se dostalo 200 tisíc mincí s každým z otců. Dohromady tedy 600 tisíc nových mincí. Nejde však o nějaké pamětní mince. S mincemi lze normálně platit. Lze tedy očekávat, že začnou i normálně obíhat.

V lednu nás čekají nové osobnosti

Sama ČNB však neodhaduje, že se do oběhu dostane nějaké větší množství mincí, jelikož jde spíše o upomínky. Zájem byl obrovský. Po pár dnech už byly mince rozebrány. Masarykem, Benešem a Štefánikem to však nekončí. Na začátku příštího roku, tedy v lednu 2019, můžete čekat mince s dalšími osobnostmi z historie státu. Konkrétně půjde o naše nejvýznamnější meziválečné finančníky. Budete moci tedy mít doma, či platit, Aloisem Rašínem, Vilémem Pospíšilem a Karlem Englišem. Zde půjde o upomínku výročí české národní měny.

Jak mince získat

Mince z října 2018 již neseženete, jelikož byly rozebrány. Mince se nikde neprodávaly. Lidé si je mohli však vyměnit za obyčejné dvacetikoruny, či i jiné mince na pobočkách České národní banky. Ta je má v Praze, Brně, Ostravě, dále v Hradci králové, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Stejně tomu tak bude i s mincemi vydávanými v lednu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.