Vysávají vaše děti i vás: Novodobí šmejdi žebrají online a rodiče neví, kdo je influencer
Víte, kde se dnes dá najít nejvíce zlodějů? Ano, máte pravdu, v online prostoru. Lidé často kradou peníze tak, že to mnozí ani netuší. Úplně nejhorší jsou ti, již se neštítí okrádat malé děti. Bohužel jich v podstatě přibývá a kapesné mnohých teenagerů končí v jejich spárech. Co přitom mohou takovýmto dětem nabídnout? Vůbec nic, pouze pokroucenou realitu, jež nemá se skutečným životem vůbec nic společného.
Ukazují život v luxusu
Spousta internetových podnikatelů ukazuje na sociálních platformách život v luxusu. Ukazují dětem, že i bez práce mohu žít rozmařile a mít veškeré materiální bohatství, na které si vzpomenou. Přitom pochopitelně žebrají o peníze, jež jim náctiletí za sledování jejich rádoby umění posílají. Jaký je ale jejich skutečný život? Jakýsi online fake a nic jiného.
Žádný zákon jejich byznys nezakáže
Tím si můžete být jistí. Dobře si pamatuji na šmejdy, kteří prodávali hrnce nebo různé jiné nekvalitní věci. Zpočátku na ně také nikdo nemohl a bylo jasné, že okrádají spousty důvěřivých lidí. S internetovým podnikáním mnohých takovýchto vyžírků je to bohužel stejné. Točí nesmysly a obírají o peníze své vrstevníky, případně ještě mladší děti.
Influenceři jako novodobí šmejdi?
Stačí se přilepit na někoho slavného, trochu dobře vypadat a všemožně se pitvořit. Show o ničem přináší doslova miliony. Vždyť děti nakupují různé virtuální dárky a posílají je svým idolům. Rodiče často mávnou rukou, někdy je ani nezajímá, oč se vlastně jedná. Influencerům stačí málo. Krásně se tvářit, sem tam mrknout, případně si pořídit nové tetování nebo cokoli jiného. Jejich followeři pak žijí právě jejich život, nikoli pořádně ten svůj a sní o tom, jak se stát influencerem.
Falešné pózy a hraní her
Právě ony vydělávají těmto novodobým šmejdům obří peníze. Tito influenceři se pouze holedbají okázalým životem a čím více dárku od dětí dostanou, tím více je vyzdvihují. Jména dětských účtů se objeví na různých tabulích vítězů a podobně. Mnozí šmejdi tohoto typu třeba jen hrají hry, jako je Roblox nebo Minecraft. Hrají a komentují je různými nesmysly, často vulgárním jazykem. Děti jim za to posílají peníze. Takzvaný influencer marketing funguj skvěle.
Viníky jsou také rodiče
Nepochybně. Každý rodič by se měl svého dítěte ptát, kam vkládá své finanční prostředky. Bohužel se tak neděje. Vůbec neví, kdo je influencer. Jsou rodiče, kterým je to tak nějak jedno. Zjistí to, až už je děti, respektive šmejdi vysávají pořádně. Tak jako tak by se měla situace nějak regulovat. Otázkou zůstává jak.
Zdroj info: Autor, https://www.wired.com/story/child-influencers-exploitation-legal-protection/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.