Výše spropitného pro kurýry se odvíjí podle služby a města
V průměru si kurýr v České republice vydělá necelých 29 000 Kč. Stává se pomalu standardem, že při dovozu objednaného zboží získávají kurýři spropitné. Ne každý kurýr je finančně odměněn. Zatímco dovozci fast foodu tradičně bývají odměněni za své služby, dovozci potravin méně, a vůbec nejhůře jsou na tom kurýři balíkových služeb. Logistický a technologický start-up „Bevy.city” přišel se zajímavou analýzou.
V období výplat jsou lidé nejštědřejší
Podle vypracované analýzy výše zmíněného start-upu jsou lidé nejštědřejší v polovině měsíce, což souvisí s příchodem výplaty na účty. Naopak nejhorší je v tomto ohledu přelom měsíce, kdy lidé jsou mnohem méně ochotni darovat spropitné. Co se týče celého roku, období Vánoc je časem, kdy jsou lidé nejvíce „naměkko”, což se dá pochopit. V restauračních zařízení, hospodách a barech je dávání spropitného obsluze téměř samozřejmostí, zatímco u kurýrů se jedná o nedávnou novinku. Dost tomu pomohla i nedávná pandemie Covid-19.
Na výši spropitného záleží na lokalitě
Výše spropitného v podnicích se odvíjí od výše útraty. Loňská analýza společnosti „Qerko” stanovila výši odměny pro číšníky v občerstvovacích zařízení v rozmezí 15 až 27 korun. U kurýrů záleží na kraji, respektive městě. Čím větší město, tím vyšší odměny. V Praze si například přijde kurýr v průměru na třináct korun, zatímco v Brně nebo Plzni na jedenáct. Denně si tak přijdou kurýři zhruba na 500 korun navíc, díky spropitnému. Internetové portály nejčastěji ukazují na částky mezi 300 až 600 korunami.
Odměňování kurýrů pomohla zmíněná pandemie. Díky ní se lidé naučili podporovat kurýry, kteří bezkontaktně doručovali potraviny nebo hotová jídla přímo do domácností. Zákazníci měli už tehdy možnost podpořit kurýry prostřednictvím aplikace nebo webového rozhraní.
Foto: Pixabay
Kurýr v zahraničí
Jak jsou na tom ostatní části Evropy? Tak například v západní Evropě (Německo, Francie, Velká Británie…) si kurýr přibližně vydělá v rozmezí 42 000 až 74 000 korunami měsíčně. V jižní Evropě je tato částka zhruba mezi 32 000 a 53 000 a v severní Evropě 53 000 až 84 000 Kč. Některé platy se ale mohou lišit v závislosti odměn apod.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-spropitne-pro-kuryry-spise-zalezitost-korun-nez-desetikorun-40463173?noredirect=1, https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/prumerna-vyse-spropitneho-pri-dorucovani-potravin-je-13-korun-vyplyva-to-z-analyzy-bevycity/2489411
Náhledové foto: Pixabay