Výsměch euroamerickému Green Dealu: Čína staví šestkrát více nových uhelných elektráren než ostatní země
Zelený úděl je v Evropě jakýmsi trendem, směrem a hnacím motorem. Chceme přece zachránit planetu. Nebo ne? Solární panely se aktuálně instalují na co největší množství budov a snažíme se minimalizovat svou závislost na fosilních palivech. Čína se snažení Evropanů v podstatě musí jen tiše usmívat a může si být fakticky jistá, že už nyní nás ve svém směřování a modernizaci jednoznačně přeskočila. O jakési zelené úsilí se snaží nepochybně také, nicméně mnohem efektivněji než Evropa, která se spíše střílí do nohy, než že by směřovala někam k nezávislosti. Jak na to vlastně Čína jde? Poměrně jednoduše a nehraje si na žádného zachránce planety.
Fosilní paliva jako jistota
Celkem 87 % energie je v Číně kryto fosilními palivy. Uhlí v podstatě slouží jako jakási jistota, bez které se Čína neobejde. Tedy pokud se nehodlá sama okrádat a snižovat míru své prosperity. Jinak 10 % spotřeby veškeré energie v Číně je kryto obnovitelnými zdroji a 1,8 % sluncem či větrem. Čína prostě nehodlá vyměnit vlastní hospodářský růst za nějaký Green Deal. Tady v Evropě to vypadá úplně jinak. Mám pocit, že se nám v Číně musí smát.
V Číně schválili vloni čtyřikrát více uhelných elektráren
Na tuto skutečnost jednoznačně upozorňuje zpráva organizace pro energetické údaje Global Energy Monitor a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší. Ta byla zveřejněna v online magazínu npr v květnu. Konkrétně je v ní uvedeno, že oproti roku 2021 se v roce minulém schálil čtyřnásobný počet uhelných elektráren. Čína ve využívání šlape na plyn a Evropa od uhlí upouští. Čína si uvědomuje klimatické změny a vidí, že horko a sucho postupně vede k vysychání řek včetně Jang-c‘-ťiang. Úbytek vodní energie je tak citelný již nyní. Nějak se nahradit musí.
Solární a větrná energie pro takřka všechny domácnosti v Číně v roce 2022
Hodně zajímavý je i článek z letošního února zveřejněný v online magazínu Balkan Green Energy News. Ten dokladuje fakt, že výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren v Číně v loňském roce téměř stačila na zásobování veškerých domácností. V loňském roce výroba solární a větrné energie podle čínské Národní energetické správy (NEA) vzrostla o 21 % na 1 190 TWh. Představovala dle představitele NEA Wanga Dapenga 13,8 % celkové spotřeby Číny, což se blíží spotřebě všech městských a venkovských domácností.
Foto: Pixabay
Čína sází na jistotu a prosperitu, my se energeticky likvidujeme sami
Bohužel je tomu tak. Elektrárny vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů se na kapacitě v Číně podílejí 47,3 %. V roce 2022 Čína dokázala přidat 125 GW v solárních parcích a větrných elektrárnách. Tím celková kapacita dosáhla 1 213 GW. Na fotovoltaiku připadalo 87,4 GW. Tady v Evropě se sice monstrózně budují solární pole, na každém domu by měl být solární panel a podporuje elektromobilita, ale to je tak všechno. Na zadní vrátka v podobě fosilních paliv nemyslíme, Německo chce jádro zlikvidovat úplně, o postoji Rakouska se nemá smysl bavit. A samotné komponenty na solární elektrárny? Odkudpak asi pocházejí? Samozřejmě z Číny, která na všem neskutečně vydělává. A to jsem ještě ani nezmínil elektromobilitu. Jak přijdou ve velkém elektroauta z Číny, pohltí náš trh dokonale. Kde pak bude slavný evropský automotive, který bude prodávat několikanásobně dražší vozy? Odpovědět už si můžete sami.
Zdroje info: Autor, https://www.npr.org/2023/03/02/1160441919/china-is-building-six-times-more-new-coal-plants-than-other-countries-report-fin, https://www.iea.org/countries/china,https://balkangreenenergynews.com/solar-wind-power-almost-all-households-in-china-in-2022/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.