Vysvědčení bez známek: Poslední hřebíček do rakve českého školství

Dítě ve škole

Včera jsem si s nechutí přečetl článek na portálu iRozhlas.cz o tom, že žáci na prvním stupni mohou dostat nový typ vysvědčení. Podle Petry Mazancové (TOP 09), předsedkyně spolku Učitelská platforma, to povede děti k sebereflexi. Osobně netuším, jak dlouho tato paní učila a jak vidí současné školství, nicméně jakékoli další ustupování dětem a rodičům a vymýšlení nových nesmyslů je cestou do pekel a posledním hřebíčkem do rakve tuzemského vzdělávání. Ze své vlastní praxe jednoznačně usuzuji, že slovní hodnocení místo známek je naprostým nesmyslem. Proč? Důvody popíšu v následujících řádcích.

V novém vysvědčení najdeme, co dítě zvládá a nezvládá 

Podle zmíněné paní učitelky najdeme na vysvědčení přehled o tom, co konkrétní dítě zvládá a co naopak nikoliv. Najde se tam i prostor pro sebehodnocení, dítě se muže hodnotit samo. Že by si třeba nakreslilo obrázek, jak se cítí? Proboha, kde to jsme? Přehled o tom, co dítě zvládá a nezvládá, by měl mít jednoznačně rodič! Vždyť právě on se s dítětem připravuje. Nebo ne? Proč bude učitel suplovat povinnosti rodiče?

Známka je velmi přesné číslo, když se rodič o dítě zajímá

Přesně tak. Správný rodič se s dítětem připravuje a ví, co mu ve škole jde a co naopak ne! Vždyť má jeho učivo k dispozici. Ve škole dají každému rodiči nahlédnout do testů, může se s učitelem nebo učitelkou pobavit o tom, jak dítě v hodinách funguje. Ví, že mu v matematice nejde třeba odčítání, že má špatné známky a také vidí, jak doma dítě odečítá. To samé lze aplikovat i na češtinu, třeba psaní a podobně. Když dítě něco neumí, musí ho rodič přimět k tomu, aby se daným učivem znovu prokousávalo. Vysvědčení to neudělá, ani náhodou.

Dítě se vlastě nemá čeho bát

O faktu, že jsou současné děti přecitlivělé, není třeba diskutovat. Ochraňovatelský komplex mnohých současných rodičů je k tomu bohužel vede. To samé platí i ve školství. Čeho se vlastně bude dítě obávat, když na vysvědčení bude mít pouze hodnocení toho, zdali dosáhlo nějakých stanovených cílů, nebo nikoli? Ničeho se bát nebude a mnohým dětem bude vysvědčení úplně ukradené.

Když rodič o známce nic neví

Petra Mazancová psala mimo jiné o tom, že když se podívá na hodnocení jejích dětí a má tam test z matematiky z reálných čísel, neví, co se s čísly děje a jakou kompetenci test ověřuje. Ono se, paní Mazancová, dá jednoduše zeptat třeba jen skrze zprávu učiteli či učitelce. Pedagog pochopitelně poskytne i daný test, případně je patrné ze sešitu dítěte, co vlastně aktuálně počítají. Učím už dvacet let a bez problémů toto s rodiči vykomunikuji stejně tak jako většina mých kolegů. Mnohé děti jasně ví, z čeho píšou test a rodiče minimálně na prvním stupni také, a to s dostatečným předstihem. Vše tedy funguje, jak má. Možná jsem z hlediska učení konzervativec, ale slovní hodnocení na vysvědčení je prostě cestou do pekel.

Zdroje info: Autor, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zaci-na-prvnim-stupni-mohou-dostat-novy-typ-vysvedceni-vede-deti-k-sebereflexi_2501061015_ava

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.