Vytápění plynem: Zlatá střední cesta

Plyn

Jaký je zdroj vytápění vaší domácnosti? V současné době existuje hned několik alternativ, přičemž nejvíce objektů se tradičně vytápí prostřednictvím plynového kotle. Důvodů by se našlo hned několik. Pokud aktuálně rekonstruujete, nebo stavíte nový dům, pak jistě oceníte, když se na některé z nich zaměříme mnohem podrobněji. Mnozí odpůrci plynu totiž budou zcela jistě hovořit úplně jinak. V čem je tedy plyn výhodný, a proč se tedy vyplatí kupovat právě plynový kotel?

Je relativně levný

Přesně tak, celková cena plynu se samozřejmě odvíjí od konkrétního tarifu. Abychom byli konkrétní, můžeme vzít jako příklad novostavbu klasického zděného domu o výměře 150 m². Majitel kondenzačního kotle při tradiční zimě, která je poměrně mírná, zaplatí okolo 18 000 korun. Pokud by měl vytápění na elektřinu, nejspíše by se dostal mnohem výše. Naopak za 1 PRMS měkkého štípaného dřeva zaplatíte klidně cenu okolo 1000 korun. U tvrdého půjdete o několik stovek nahoru. Kolik za zimu spálíte, se odvíjí hlavně od konkrétního typu kotle. Dostat se ve finále lze klidně i na cenu plynu, případně výše.

Bez jakékoli práce

Máte plynový kotel? Pak není zapotřebí fakticky nic řešit. Stačí jenom otočit kolečkem, případně několikrát kliknout na tlačítka. U klasického kotle na tuhá paliva si budete muset dřevo precizně připravit, případně přikládat v pravidelných intervalech. Ano, většina moderních kotů má už nastavené dávkování po několika hodinách. Fyzická práce vás ovšem nemine.

Minimální počáteční náklady

Ceny plynových kotlů se pohybují cca od 30 000 do 50 000 a víc korun. Záleží na konkrétním typu kotle. U těch nejznámějších kondenzačních modelů se setkáte s vyšší cenou, nicméně dopovídá tomu i minimální spotřeba. Kotle na tuhá paliva jsou o něco levnější. Zajímavým řešením jsou tepelná čerpadla, u těch ale počítejte s náklady okolo 150 000 korun a výše. Platby za provoz jsou ale poté minimální.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.