Využití vodíku v dopravě? Podceňovaný MS kraj se dere na první místo
Elektromobily jsou podle všeho téměř slepou uličkou. Jde o názor, ke kterému se kloní stále více a více „zodpovědných stran.“ Ovšem naštěstí existují i další zdroje čisté energie. Mezi ty aktuálně nejprotežovanější patří určitě vodík.
A právě proto vzniká VŠB-TUO v Moravskoslezském kraji projekt nesoucí název Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe). Není to vlastně tak překvapivé. Ostrava a její okolí bývají vnímány jako čistě průmyslová oblast, což už ovšem díky neustále utlumované těžbě v okolních dolech platí stále méně a méně. I proto je nutné vše přetransformovat do doby „neprůmyslové.“
Vodíkové autobusy v praxi? Zamiřte do Havířova
A jedním z důležitých úkolů nově vznikajícího centra bude i prozkoumání možností vodíkového pohonu. A to nikoli jen v laboratorních podmínkách, ale přímo na silnicích. CEETe by mělo vyrůst během tří let (2020-2023), přičemž jeho vybudování bude stát cca 270 milionů korun.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
A kde se budeme moci na výsledky jeho práce podívat? Jakub Unucka – náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region – řekl, že první autobus s tímto pohonem vyrazí do terénu na Havířovsku. Oblast byla zvolena strategicky. Právě tady se totiž autobusy hojně využívají a zároveň je tu k mání množství dalších tras, které jsou pro tento typ pohonu ideální.
Prvním krokem ke zprovoznění celého systému má být plnička na vodík, která v roce 2022 vyroste na Hranečníku (velký dopravní uzel v OV). Prozatím probíhá výběrové řízení. Ovšem jakmile vše bude hotové, zvládne tato plnička obsloužit až 10 autobusů na vodíkový pohon. A celý tento proces má pod křídly právě MS kraj.
Republikoví průkopníci, na které se dívají všichni
A jak to celé bude s financováním? Z rozpočtu kraje půjde na tento bohulibý projekt pouze 7 milionů korun 40 milionů korun pak do projektu vloží soukromá společnost Smart Innovation Center SIC. Největší podíl nákladů pak padne na bedra státu, který do Moravskoslezského kraje pošle okolo 200 milionů korun (vše bude směřovat přes dotace ministerstva průmysl a obchodu).
Vodíkové údolí kraje
Celý záměr má opravdu půvabnou přezdívku „vodíkové údolí kraje“. Ukazuje tím, že právě ve vodíku se ukrývá budoucnost veškeré autodopravy, a lhostejno zda soukromé či nákladní. A co bude vlastně úkolem Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe)? Budou zjišťovat nejenom to, z čeho lze vodík nejefektivněji získat, ale podívají se na zoubek i jeho zpracování a distribuci. V konečném důsledku by mělo být vše tak pohodlné a nenáročné jako obyčejné natankování u benzínky.
Ovšem centrum získá i výukový přesah. Poslouží totiž jako místo pro praxi a projekty studentů, kteří se o technologii vodíku budou zajímat. Samo si tak vlastně může vychovat skutečné kapacity v oboru. A to zcela přirozeným a efektivním způsobem. Je tedy docela dobře možné, že mistry na vodíkové technologie najdeme již brzy prakticky výlučně v Moravskoslezském kraji, odkud budou své znalosti „rozvážet“ do všech dalších koutů naší republiky.
Ne nadarmo vše vzniká v areálu VŠB-TUO. Nejde tu zdaleka jen o zázemí pro testování vhodných metod a dalších doposud jen spoře probádaných oblastí moderní energetiky. Vše je také v pečlivém souladu s v minulosti značně přehlíženými principy tzv. cirkulární ekonomiky Pamatujete na časy, kdy si každá firma prakticky na vlastní náklady z řad studentů ještě v rámci jejich studia „školila“ nové zaměstnance? Tak Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe) se do těchto dob efektně (a efektivně) vrátí.
A v neposlední řadě celá iniciativa pomůže MS regionu „vybřednout“ z nálepky pouhých „těžařů uhlí“ a posune ho mnohem blíže k požadavkům moderním doby. A to se rozhodně počítá.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.