Vyžírkové, nebo obětní beránci? Názory na hoteliéry se různí
Vypadá to na opětovné uzavření restaurací a hotelů. Situace se pomalu jeví jako neúnosná a počty nakažených stoupají. Hoteliérům a provozovatelům restaurací ovšem dochází trpělivost. Nikoli jednotlivě, ale hromadně. Je pravděpodobné, že se staneme svědky toho, že budou vystupovat společně a je možné, že vyrazí do ulic. Lze se se jim divit, nebo nikoli? na tuto otázku se pokusíme odpovědět v následujících řádcích. Vycházet budeme mimo jiné z prohlášení České unie cestovního ruchu.
Matení veřejnosti
Veřejně je prezentováno to, že v podstatě za šíření viru mohou restaurace a jejich provozovatelé. Podle mnohých médií jsou masově porušována opatření a lidé se sdružují. Ano, v některých případech tomu tak bohužel bylo. Mnohé restaurace a hotely jsou ale z hlediska vytvoření opatření skvěle připravené. Veřejnost si často myslí, že je vše porušováno, a to hromadně.
V Německu je tomu jinak
Politici se mnohdy ohánějí tím, že ve Německu je lockdown mnohem tvrdší. Na jednu stranu ano, na stranu druhou dostávají hoteliéři a provozovatelé restaurací měsíčně 75 % loňského obratu, což není málo! Podobné je to i v Rakousku. U nás se o obdobných kompenzacích ani náhodou hovořit nedá.
Zavřený německý hotel: Zdroj obrázku Pixabay.com
Někdo dostane, někdo ne
Kompenzační politika stát je mnohými považována za diskriminační. Některé kompenzace ještě nebyly proplaceny. V mnohých odvětvích dostaly firmy jenom příspěvek na mzdu. Třeba zemědělci obdrželi miliardy za to, že v podstat nemají komu dodávat, když jsou hotely zavřené.
V internetových diskuzích je živo
A mnohdy jsou majitelé hotelů a restaurací považování za nenasytné. Diskutéři se vyjadřují tak, že jejich zisky byly v minulosti astronomické a musí mít jednoznačně naspořeny dostatečné rezervy. Argumentuje se i neuvěřitelnými cenami za vánoční či silvestrovské pobyty. Haněna je někde i provozovatelka Rýchorské boudy na hřebeni Krkonoš Alena Dušková. Ta prohlásila na facebookovém profilu, že bude její podnik odpojen od elektrické sítě. Nemá totiž na měsíční zálohy ve výši 30 000 korun. Fakt je, že horské boudy budou bez turistů odvařené.
Tak jako tak, samotná Unie pokrývá řadu odvětví. V minulém roce se odtud generovala 3 % výkonu naší ekonomiky.
Situace s koronavirem se nijak nezklidňuje a opravdu by se mělo začít věcně jednat, což se zatím, zdá se, nic moc neděje.
Hotelový pokoj: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.