Z jakých důvodů může pronajímatel vypovědět nájem

Byt

Bydlíte-li v nájmu, v rámci uzavřené nájemní smlouvy jste takzvanou slabší stranou a občanský zákoník vás do jisté míry chrání. Například tím, že klade podmínky, kdy vám pronajímatel může a kdy naopak nesmí vypovědět nájemní smlouvy a tím tedy nájem ukončit. My se dnes na dané důvody a podmínky podíváme. Pojďme tedy na to!

Důvody na straně pronajímatele

Pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, může ji pronajímatel vypovědět z důvodu, že chce danou nemovitost nebo její část pro sebe z důvodu jeho rozvodu. Dále je zákonem uznaný důvod ten, že potřebuje byt pro své příbuzné. Mezi ty patří rodina v přímé linii. To znamená například dítě, vnuk a vnučka, otec a matka, prarodiče a podobně. Výpovědní doba u těchto důvodů činí 3 měsíce. To znamená, že je-li výpověď dána například 10. března, začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce, tedy 1. dubna, a nájem je ukončen k 1. červnu.

Pokud nájemce porušuje smlouvu

Další skupinou důvodů, kdy může vlastník bytu nájemci ukončit nájem, jsou porušení či porušování nájemní smlouvy. Zákon rozlišuje hrubé porušení a zvlášť závažné porušení. Hrubé porušení je méně závažné a kvůli němu lze vypovědět nájem s výpovědní dobou 3 měsíce. Jde-li o zvlášť závažné porušení, je nájem ukončen okamžitě, tedy doručením nájemci a bez výpovědní lhůty.

Zvlášť závažné porušení smlouvy

Zvlášť závažné důvody najdeme v § 2291 občanského zákoníku. Jde například o neplacení nájemného minimálně 3 měsíce v kuse, poškozování bytu či způsobování škody na majetku a například také to, že je byt užíván neoprávněným způsobem či k jinému účelu. Pro výpověď okamžitou, ze zvlášť závažných důvodů je nutné nájemce písemně vyzvat k zanechání problémového jednání. Pokud neuposlechne, musí být upozorněn, že mu pronajímatel chce smlouvu vypovědět. Nezmění-li se nájemce ani nyní, lze vypovědět smlouvu a vyklizení nemovitosti má proběhnout bez zbytečného odkladu, nejdéle do 30 dní.

Hrubé porušení smlouvy

O mírnější variantu – tedy hrubé porušení nájemní smlouvy, půjde například při situacích, kdy nájemce dal byt do podnájmu bez souhlasu pronajímatele, neoznámí zvýšení počtu osob v bytě, zanedbává běžnou údržbu bytu či neoznámil pronajímateli potřebnost okamžitých oprav v bytě. Jak bylo již zmíněno, zde je výpověď tříměsíční.

Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://www.kotula.cz/kdy-muze-dat-pronajimatel-nebo-najemce-vypoved-z-najmu/, https://www.finance.cz/533293-vypoved-z-najmu-pronajimatelem/, https://www.ak-vych.cz/desatero-pravidel-pri-ukonceni-najmu-bytu/
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.