Z operačního sálu rovnou domů. Válek prosazuje jednodenní medicínu
Méně času v nemocnici, víc v domácím prostředí. Taková je vize ministerstva zdravotnictví. Jaká je realita? Ušetřit, odlehčit nemocnicím, výrazně zefektivnit péči o pacienty? Čemu asi tak je možné věřit? Kdo z toho bude profitovat?
V rámci reformy zdravotní péče by mělo dojít k zásadním změnám. Pobyt v nemocnici není nic příjemného, o tom žádná. Pacient je rád, když je brzy propuštěn do domácího ošetřování. Jenže tady vize ministerstva může zavánět šetřením na úkor pacienta. Jaké odůvodnění tomuto kroku vedou ministerstvo?
Aktuální stanovisko ministra Válka
Minstr zdravotnictví Válek uvedl, že postupně od odborných společností jednotlivých lékařských specializací shromažďuje podněty. Na základě toho by mělo být patrné, které výkony by bylo reálné zařadit mezi jednodenní medicínu. Válek chce, aby do konce volebního období byla ukončena problematika jednodenní medicíny a dostala se na standard, jako je v Německu. Vyžaduje to však řadu změn. A jde o peníze. Je apelováno na to, proč člověk například po operaci menisku kolene je 2 dny v nemocnici, když v soukromé klinice je propuštěn ještě týž den. Od ledna se testuje nový způsob proplácení u bezproblémových zákroků, jako je operace kýly, hemeroidů, žlučníku apod.
Výhody plynoucí pro pacienta
Zajímá vás, co z toho bude mít pacient? Údajně kromě toho, že by nemocnice mohly zvládnout více zákroků, by tak došlo rychleji na více osob. Údajně, když pacient bude v nemocnici jen 24 hodin, tak je menší riziko infekce. Prý ležet vedle zdravého pacienta, který přišel před pár hodinami, je jednoznačným bonusem. Sice asi nikdo z nás neviděl a nepotkal v nemocnici zdravého pacienta, to by tam snad ani jinak nebyl. Ale nechme to bez komentáře. Argumentováno je, že zotavování v domácím prostředí je pro pacienta mnohem příjemnější. To ano, ale aby to nebylo na úkor kvantity, nikoli kvality. Aby pak zákroky nebyly provozovány jak na běžícím páse. Ono vše má své klady, ale také zápory.
Úspora pro nemocnice
To bude asi jeden z hlavních důvodů chystané změny. Prý se v praxi stalo, že některým mladým lidem se po operaci kýly nebo žlučníku nechtělo domů. Propuštění řada odmítla. Nemocnice by v tuto chvíli, pokud by tam byl pacient jen 24 hodin, na tom vydělala, jak poznamenal náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Nemocniční chirurgové se ovšem obávají, aby to neskončilo jen u soukromého byznysu. Protože kvůli postgraduálnímu vzdělávání by měli mít lékaři přístup v nemocnicích nejen k těžkým případům, ale i jednoduché operativě.
Náhledové foto: Unsplash