Za čištění zahrady pokuta až 500 000 Kč – ukládá se málokdy, i běžná výše pokuty však zabolí

Oheň, pokuta, pokuta zahrada, zahrada, pokuty

Za čištění zahrady pokuta až 500 000 Kč – ukládá se málokdy, i běžná výše pokuty však zabolí. Spalování zahradního odpadu na zahradě se může zdát jako jednoduchý způsob úklidu, ale ve skutečnosti je opravdu přísně regulováno zákonem o ochraně ovzduší (č. 86/2002 Sb.).

Tento zákon jasně vymezuje, co lze spalovat v otevřeném ohništi nebo zahradním krbu. Týká se to zejména dřeva, dřevěného uhlí, suchých rostlinných materiálů a výrobcem schválených plynných paliv, která neobsahují chemické látky.

Porozumění místním předpisům je zásadní

Než ovšem škrtnete sirkou, je zásadní také zkontrolovat vyhlášky vaší místní samosprávy. Ty totiž mohou stanovit přísnější podmínky než národní zákony a ukládat vám, jak byste měli se spalováním zahradního odpadu nakládat. Typickým příkladem jsou vesnice nebo městysy, které mají k pálení odpadu ze zahrady vyhrazen jeden povolený prostor (typicky louku poblíž hasičské stanice), jehož použití je třeba předem nahlásit. Nedodržení těchto vyhlášek může vést k vysokým pokutám – až 50 000 Kč za jeden přestupek.

Za čištění zahrady pokuta až 500 000 Kč
Za čištění zahrady pokuta až 500 000 Kč

Foto: Pixabay

Rizika nekontrolovaných požárů zvedají riziko pokut

Věnujte pozornost také zákazu rozdělávání otevřeného ohně, který může být vyhlášen kvůli počasí. Následky nekontrolovaného požáru totiž mohou být vážné, a to zejména za horkého a suchého dne. Mnohdy totiž stačí k tomu, aby se požár vystupňoval, několik vteřin nepozornosti. Takové události nejenže ohrožují bezpečnost osob a veřejnosti, ale mohou vést i k finančním sankcím až do výše 500 000 Kč, které jsou stanoveny při následném soudním řízení.

Podobnou sankci můžete dostat i za vypalování trávy, což dodnes řada lidí považuje za ten nejrychlejší způsob, kterým je možné vyčistit zahradu před založením nového pole. Tato činnost je však u nás zakázána úplně. V hře není jen vznik nepříjemného požáru, ale také úplná likvidace hmyzu dalších drobných živočichů, kteří v trávě žijí.

Bezpečné postupy při pálení

I když se pohybujete v rámci zákonných limitů, bezpečnost by měla být vaším prvořadým zájmem. Zde je několik zásadních rad, jak zajistit, aby váš oheň zůstal kontrolovaný:

  • Pálení by měly provádět pouze osoby starší 18 let. Tím je zajištěno, že osoba, která je za něj zodpovědná, je dostatečně vyspělá a zodpovědná, aby zvládla potenciálně nebezpečnou situaci.
  • Vyhněte se pálení za větrného počasí nebo v období sucha. Tyto faktory prostředí mohou výrazně zvýšit riziko nekontrolovatelného šíření požáru.
  • Místo, kde budete oheň zakládat, by mělo být vzdáleno alespoň 50 metrů od jakéhokoli okraje lesa nebo významných staveb a hořlavých materiálů, jako jsou například hromady dřeva. Tato vzdálenost pomáhá zabránit náhodnému rozšíření požáru.

Připravenost na mimořádné události

Vždy také mějte poblíž kbelík s vodou, písek a nářadí, například lopatu. Ty mohou být záchranou, pokud se oheň začne vymykat kontrole. Rychlá a účinná reakce je v nouzových situacích klíčová.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/ceska-pozice/sekat-nesekat-trava-je-zdrojem-konfliktu.A190802_093104_pozice-tema_houd, https://www.hzscr.cz/clanek/davejte-si-pozor-pri-jarnim-uklidu-zahrady.aspx, https://zahradaweb.cz/pokuta-az-50-000-kc/

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.