Za co si připlatíme na německých dálnicích?
Němečtí poslanci se činili a výsledkem toho je hodně diskutované zpoplatnění německých dálnic. Bylo totiž již rozhodnuto o této novele. Od roku 2019 se začne platit v Německu mýtné. Přečtěte si, na kolik vás přijde a co musíte platit již nyní.
Zpoplatnění dálnic
Jak Bundestag, tak Spolková rada daly novému zpoplatnění dálnic zelenou. Zákon se týká řidičů osobních a nákladních automobilů. Pravděpodobně od roku 2019 začnou tedy platit mýtné. Koho se však toto zpoplatnění netýká? Motorkářů, řidičů elektroaut a řidičů, kteří trpí zdravotním handicapem. Výše mýtného se bude odvíjet od objemu motoru a poplatek za deset dní by mohl vyjít na 2,5 až 25 eur. Poplatek za dva měsíce by pak mohl činit něco mezi 7 a 50 eury. Za rok si pak zaplatíte něco okolo tří a půl tisíce českých korun. A na jaké známky se máme připravit? Nepůjde o dálniční známky českého typu. Budou elektronické. Řidič si je bude moci koupit na internetu nebo v mobilní aplikaci.
Kontroverze
Tento návrh je však opředen mnoha nesouhlasnými názory. A kupodivu nejsou od Němců, který by se logicky mělo zpoplatnění nejvíce týkat. Opak je pravdou! Němci žijící v Německu si budou moci tyto známky odečítat z daní, proto se ozývají hlavně představitelé zahraničních vlád. Mezi největší kritiky patří Rakušané, kteří hojně využívají německé dálniční sítě. Ani čeští zástupci však nemlčí. České ministerstvo dopravy totiž řeklo, že je možné, že se připojí k žalobě, kterou Rakousko chystá.
Plakety o emisích
Mýtné je zatím otázkou blízké budoucnosti. V současnosti však také platíme v Německu za dopravu. Již dnes si musíte zakoupit ekologickou plaketu Umweltplakette. Do některých částí měst ji prostě potřebujete – typicky do centra. Mnoho měst je typické touto povinností pro řidiče. Jde například o Berlín, Mnichov i Stuttgart. Dobré je tedy vždy si zjistit, zda se plaketa týká i vašeho pobytu v Německu. Tato plaketa určuje, jak vaše auto působí na životní prostředí. Eurostupeň v technickém průletu rozhoduje o udělení plakety. Čím vyšší tento stupeň je, tím nižší emisní stupeň plaket dostanete:
1) 1. stupeň – nedostanete plaketu,
2) 2. stupeň – červená,
3) 3. stupeň – žlutá,
4) 4. stupeň – zelená.
Čím vyšší, tím lepší pro prostředí. Se zelenou tak nemáte žádné problémy. S červenou se nemusíte dostat všude, kam budete chtít.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.