Za covidu se lidé prali o chalupy, teď nemají na provoz
V době vrcholící pandemie se zdálo, že Češi nemají nic raději než trávit dovolenou na českém venkově. Tak proč si nepořídit rekreační nemovitost a nepronajímat jí? Ceny za energie, které letí raketově vzhůru, poráží i ty nejodolnější majitele chalup. Během pandemie lidé nakoupili řadu nemovitostí, které v současné době nejsou schopni sami uplatit. Nezbývá jim proto nic jiného než se snažit chalupu prodat.
Tvoří se cenová bublina
V době, kdy vrcholil zájem lidí o rekreační objekty, se jejich ceny šplhaly do nebeských výšin. Za podobné ceny se je nyní jejich majitelé snaží i prodat. V některých lokalitách (typicky Krkonoše, Lipno apod.) tak současná nabídka nemovitostí – resp. jejich ceny – neodpovídá tomu, co říká trh.
Jako vždy v takové situaci se tedy vytváří bublina, která bude po nějakou dobu šponovat ceny výše, než by odpovídalo situaci. Stejně tak ale není vyloučené, že bublina v budoucnu praskne a ceny nemovitostí klesnou.
Foto: Pixabay
Náklady dramaticky rostou
Ceny chat a chalup se vyrovnávají téměř cenám bytů ve velkých městech i přesto, že náklady na jejich provoz a údržbu jsou dnes pro řadu majitelů prakticky neúnosné. Návratnost při pořízení rekreačního objektu na pronájem se počítá na nějakých padesát let, což samozřejmě značí nepříliš lákavou investici.
Každý, kdo má zájem o koupi rekreačního objektu a uvažuje o jeho pronajímání, by tak měl počkat na dobu, která bude podobným podnikatelským plánům přát o poznání více, než ta současná.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/lide-se-zbavuji-chalup-a-rekreacnich-domu-porizenych-za-covidu-uz-neutahnou-provoz-1393523
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.