Za elektřinu si připlatíme, i o 1000 Kč
Jak se budou vyvíjet ceny za elektřinu. Nejspíše si za tuto energii připlatíme. Proč a kolik přesně? To si dnes řekneme. Pojďme na to!
Zdražení i o více jak 1000 Kč
Zdražení by mělo být ve výši, které by mohla představovat nárůst i o 1000 Kč za rok. Ceny elektřiny by totiž mohly růst minimálně o 10 %. Alespoň to tvrdí analytici, kteří byli citování v médiích. Důvodem růstu cen za elektřinu je dle nic zejména vývoj na velkoobchodních trzích. Zde ceny energií znatelně rostou již dnes.
Jak zdražení alespoň utlumit?
Pokud tedy nechcete platit zvýšené ceny, respektive chcete toto zdražování alespoň do jisté míry utlumit, pak je dobré aktivně zjišťovat nabídky na trhu s energiemi. Pokud v této době najdete dobrou nabídku od dodavatele elektřiny, zkuste si ji v rámci smlouvy zafixovat na delší časové období. Nejdelší fixace představuje 3 roky, Nyní, pokud nás čeká takové zdražování, se tak dlouhá fixace spíše vyplatí. Narazit však můžete na problém, který spočívá v tom, že všichni významní dodavatelé již nyní své fixní produkty zdražují.
Ceny rostou již nyní
Již nyní lze počátek tohoto zdražování elektřiny pozorovat v cenících dodavatelů. Cena za elektřinu bez DPH dělala v prvním čtvrtletí tohoto roku asi 1500 až 1600 Kč za megawatthodinu. V nových cenících však již nyní lze nalézt hodnoty okolo 2000 Kč za megawatthodinu. U dalších energií není zdražování tak významné. Například ceny plynu se v prvním čtvrtletí dělaly asi 600 až 700 Kč za megawatthodinu, nyní jsou o asi 100 či 200 Kč vyšší. Zvyšování cen plynu nebude asi tak razantní jako zvyšování cen elektřiny, jelikož obchodníci s plynem v minulých měsících tolik nezlevňovali.
Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.