Za platbu padělanými bankovkami až osm let vězení

bankovky

O tom, že se nevyplácí platit padělanými bankovkami, ví nejlépe čtyři mladíci ze Sokolovska. I když jim to nějakou dobu procházelo, nakonec spadla klec a nyní už jejich falešné bankovky do ekonomiky připlouvat nebudou.

Vězení na obzoru

Za tento přečin, jehož se dopustili poměrně mladí muži ve věku 23 až 33 let, může především jejich nenasytnost. Padělanými penězi platili výtržníci nemalé dluhy a také jedli v různých restauracích. Placení jim u řady obchodníků bohužel zlehka prošlo. Nyní zpytují své svědomí, hrozí jim za totiž až osm let vězení. Tak co, kdo z vás byl měl odvahu peníze doma padělat?

Bankovky mají až osm ochranných prvků

Padělat peníze tak, aby to druhý nepoznal, je svým způsobem nadlidský výkon. Pozměnění peněz k nerozeznání od těch pravých by muselo dát poměrně dost práce. To ale nebyl případ těchto pachatelů. Padělané bankovky byly vpuštěny do oběhu od ledna v Bukovanech na Sokolovsku, kde nežije více než 1500 obyvatel. Tito amatéři si s bankovkami ale pro tentokrát příliš mnoho práce nedali. Vytiskli zprvu jednu a pak i druhou stranu bankovek. Slepili je k sobě, a to dost nešikovně.

Na řadě z nich chyběla koncová hodnota bankovky, v tomto případě nula. Podvodníci platili převážně jen tisícikorunami. Svoje padělané bankovky tiskli na zcela běžné tiskárně. To, že nejsou bankovky pravé, poznali časem i někteří obchodníci, kterým byli částky v hodnotách tisícikorun často nabízeny. V té době už ale bylo v oběhu několik padělaných tisícikorun v oběhu.

Stopy lepidla vše prozradily

Při jedné domovní prohlídce našli policisté bankovky, které byly cítit po čerstvě natřeném lepidle. Vyšetřování mladíků probíhá ale v současnosti na svobodě, při prokázání jejich viny jim ovšem hrozí až osm let vězení.

I naše měna je samozřejmě dostatečně chráněna, tvorba padělků je trestná. Bankovkám nesmí chybět vodoznak, průsvitka, iridiscentní proužek či zvláštní typ papíru, na kterém je každá bankovka vytištěna. Všechny ochranné prvky jsou na všech nominálních hodnotách, nelze je podceňovat. Opticky proměnlivá barva bankovky při náklonu světla patří mezi první nápadné znaky, které lze odhalit jako první.

V České národní bance se věnuje padělkům speciální oddělení, tzv. zkušebna platidel, kde lze odhalit padělek ihned. Pokud na pravé straně bankovky chybí například hlubotisk, nejedná se ani v tomto případě o pravé bankovky. V průhledu proti světlu je vidět navíc i vodoznak. Chybět nesmí ani ochranný proužek s mikrotextem, dále pak značku ve tvaru písmen ČR. Padělané bankovky náleží ČNB, a to i v případě, že právě vám dostanou do rukou. Padělané banky se vrací bez jakékoliv náhrady.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-s-padelanymi-penezi-platili-dluhy-a-jedli-v-restauracich-ted-jim-hrozi-az-osm-let-40507805

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/544739-padelane-bankovky-lze-snadno-rozpoznat-pozor-byste-si-meli-davat-na-sest-znaku

Náhledové foto: Pixabay             

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.