Za psa bez čipu vás v příštím roce čeká pokuta
Pokud ještě v téhle chvíli nemáte očipovaného psa, můžete zatím v klidu spát. To se ovšem změní s úderem prvního dne příštího roku, kdy bude jeho nepřítomnost zásadním problémem. Po Novém roce je totiž očipování povinné a pokud kontroloři na absenci čipu přijdou, majiteli čtyřnohého mazlíčka hrozí poměrně vysoká pokuta.
Jak takové očipování vlastně probíhá a k čemu slouží?
Pejskaři se nemusejí obávat, že by nové čipy měly nějak zásadně ovlivnit život jejich mazlíčka. Je totiž veliký asi jako zrnko hrubšího písku. Zvířeti se aplikuje pomocí speciální jehly pod kůži a jeho obal je zhotoven z biokompaktního materiálu, který má za úkol zabránit odmítavé reakci organismu na cizí těleso.
Mikročip má za úkol výhradně nosit informace, takže pomocí něj bohužel nemůžete svého zatoulaného psa vystopovat, jak se někteří naprosto mylně domnívají. V případě nálezu psa bude ovšem možné zjistit totožnost jeho majitele. To se hodí zejména v případech, kdy je zvíře odcizeno nebo provede škodu na majetku druhé osoby.
Hlavní důvody, proč bude čipování brzy povinné
Novela veterinárního zákona vznikla zejména na základě všudypřítomného boje proti množírnám a samozřejmě také kvůli ochraně zvířat. Díky čipům se budou moci mnohem efektivněji kontrolovat chovatelé a jejich případné porušování stanovených pravidel. Vyšší přehlednost a dohled se očekává i na poli prodeje psů nebo v otázkách týrání zvířat.
Povinné čipování jde v rámci novely zákona ruku v ruce s očkováním proti vzteklině. Pokud totiž zvíře podstoupí očkování v momentě, kdy ještě stále postrádá aplikovaný mikročip, bude se na něj pohlížet jako na neplatné. V očích Státní veterinární správy pak nepomůže ani záznam v očkovacím průkazu.
Na kolik očipování vašeho pejska přijde a kdo jej může provést?
Kvůli očipování se můžete obrátit na jakéhokoli veterináře, který má oprávnění vykonávat léčbu a preventivní činnost. Samozřejmě musí být také vedený v registru Komory veterinárních lékařů ČR. Pořizovací cena mikročipu se podle Státní veterinární správy pohybuje v závislosti na jeho typu, a to v rozmezí od 120 do 450 Kč. K této sumě je však nutné přičíst také veterinární poplatek za aplikaci, který je liší na základě ceníku jednotlivých veterinářů.
Určitě se vyplatí aplikování mikročipu pro vašeho psa nijak neoddalovat, protože pokud namátková kontrola od 1. ledna 2020 odhalí jeho nepřítomnost, hrozí majiteli domácího mazlíčka pokuta až 20 000 Kč.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.