Začarovaný kruh nespokojenosti s e-neschopenkami
Hlavním cílem e-neschopenek je ulehčit práci lékařům, zaměstnancům i zaměstnavatelům. Zatím máme za sebou prvního měsíce této inovace a nutno podotknout, že z řad výše zmíněných lidí se ozývají samé stížnosti a návrhy na vylepšení. Co všechno se hlavním protagonistům nelíbí?
Náhrada za papírové formuláře je příliš pomalá
E-neschopenky nahradily papírové doklady o pracovní neschopnosti a Vláda České republiky si jejich přítomnost nemůže vynachválit. Lidé ovšem v hojných počtech říkají, že systém má k dokonalosti daleko. Kritice čelí především dlouhá doba zpracování požadavku, což v krajních případech zabere několik hodin a někdy dokonce i dní. Během této doby pak s e-neschopenkou údajně nelze manipulovat, změnit vycházky nebo ji na žádost pacienta předčasně ukončit.
Systém potřebuje dokonalé informace
Uveďme si konkrétní příklad dalšího nedostatku, kterým e-neschopenky disponují. Pacient musí ve virtuálním dokladu uvést změnu zaměstnavatele, jenže přesný název nové společnosti nezná. Lékař tak ve výsledku nemůže pokračovat, jelikož jej systém bez kompletního vyplnění údajů nepustí dál. S tím sice může pomoci propojení s databází ČSSZ, jenže pokud zaměstnavatel svého nového pracovníka dosud nepřihlásil k pojištění, je snaha marná.
Lékaři se stále učí a občas udělají chybu
Dalším důvodem k nespokojenosti je taktéž faktor lidské chyby na straně lékařů, který posléze dělá problémy zaměstnancům, zaměstnavatelům i dalším institutům. Nyní hovořím z vlastní zkušenosti. Při návštěvě praktického lékaře mi byla zjištěna angína, takže na řadu muselo přijít vystavení e-neschopenky. Jelikož lékař omylem (a dvakrát) špatně uvedl informace o místě mého pobytu a neschopenku okamžitě poslal zaměstnavateli, bylo pak poměrně zdlouhavé řešit a dohledávat, která vlastně platí.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.