Začínáme podnikat. Kde vzít kapitál?
Pro mnohé může být naše zaručená svoboda podnikání znepříjemněna jednou věcí – základním kapitálem. Máte skvělé nápady na podnikání. Chtělo by je to realizovat. Tento článek vám pomůže s tím, kde hledat a najít prostředky na podnikání – jak se říká „do začátku“. Může jít o různé druhy půjček a úvěrů, přes dotace až k penězům ze start-upových projektů. Čtěte dál.
Bankovní i nebankovní půjčky
Prvním případem pro nás budou půjčky různých druhů. Začneme například těmi bankovními. Mezi takové půjčky pro začínající podnikatele patří způsoby financování podnikatelských plánů. Jejich čerpání můžeme provádět například kontokorentem. Kontokorentní úvěr či povolený debet nám tedy umožní čerpat peníze, které ještě nemáme, ale předpokládáme jejich zisk v průběhu našeho budoucího podnikání. Dalším nástrojem můžou být různé formy kreditních karet. Na těch jde čerpat dokonce až milion korun. Avšak čím vyšší povolená částka, tím složitější získání produktu. No a nakonec bude řeč o provozních a investičních úvěrech. V rámci provozního úvěru získáte rozpočet na zajištění provozu. Jde o krátkodobý úvěr a tak je jeho splatnost něco okolo jednoho roku. Investiční úvěr je zase způsob, jak jsou financovány účelové, hmotné i nemovité nehmotné věci. Tedy investice podniku. Splatnost takových půjček je od roku až do 15 let. S tím, že splácení je nejčastěji měsíční, kvartální či roční. Při sjednání obou druhů půjček získáte od desetitisíců až po půl milionu korun.
Hypotéka na podnikání
Ano, sjednávání hypotečního úvěru nejčastěji spojujeme s pořízením bydlení, avšak ani při vytváření podnikání nemusí být špatné zvolit tuto variantu. Takový úvěr se splácí od 5 do 25 let. Nejčastěji jde o investice do nemovitostí, s tím, že se tato půjčka zajišťuje kupovanou či jinou nemovitostí zástavním právem. Při zvolení neúčelové hypotéky však nemusí jít pouze o nákup nemovitosti. Zastavíte nějakou nemovitost na dobu splácení a peníze použijete například na nákup strojů, investic do výroby či na platy zaměstnanců. Tím můžete také vhodně rozjet vaše podnikání. Dobré je si však uvědomit, zda bude podnikání generovat zisky úměrné půjčené částce a splátkám. Podle typu nemovitosti můžete takto získat statisíce až milionu korun.
Start-upy a dotace
Posledním příkladem budou formy dotování. Například takový Crowdfunding. Jde o způsob, jak získat požadovanou částku, součtem menších finančních příspěvků. V Česku jde o projekty, jako Hithit a Startovač. Na váš projekt se tak skládá více uživatelů po mnoha malých částkách. Na tyto dárce poté v budoucnu čekají odměny. Podobný princip je i u takzvaných P2P půjček v naší zemi zastoupeny například firmou Zonky. Dalším způsobem, jak získat budget na vaše budoucí podnikání jsou dotace. Lze tak při vytvoření dobrého podnikatelského projektu žádat například u Evropské unie o úvěr z dotačních programů za lepší úrok.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.