Zadluženost Čechů se stále zvyšuje. Čísla bohužel hovoří jasně!

Dluhy

Když se zeptáte skoro každého člověka u nás, jestli má nějaký ten dluh, nejspíše se setkáte s kladnou odpovědí. Zdá se vám to logické? Asi ano, lidé si půjčují stále více a důvody bychom našli poměrně jednoduše. My se na ně samozřejmě v tomto článku zaměříme, nicméně prvně se podíváme na pozoruhodné statistiky zaměřující se na dluh obyvatel České republiky od roku 1997 až do loňska. Dvacetileté období dokázalo mnohé naznačit. Jste zvědaví, jak se dluh vyvíjel? Nepřestávejte číst.

Řeč čísel je jednoznačná

Podle některých výzkumů se dluh na osobu v ČR pohyboval v roce 1997 okolo 10 000 korun. V minulém roce již byla tato částka cca kolem 130 000 korun. To je už solidní rozdíl, co říkáte? I tady je ale zapotřebí brát v potaz různé aspekty. Zvýšila se samozřejmě cenová hladina zboží a služeb. Změn pochopitelně dostály také mzdy, a to rapidně. Dluh ale lze vyjádřit i procentuálně. Zatím v roce 1997 pokryl dluh zhruba kolem 8 % tehdejšího platu, dnes se blížíme hranici 40 %. To už je opět slušný rozdíl.

Půjčujeme si, protože na to máme?

Možná je to paradoxní, nicméně půjčky si bereme především proto, že jsme zaměstnaní a máme solidní výplaty. Jinými slovy, nezaměstnanost je na minimálních procentech a často se velmi rychle uzavírá smlouva na dobu neurčitou s jistou výší platu. V roce 1997 se průměrná hrubá mzda motala kolem 13 000 korun. Dnes už překročila hranici 31 000 korun.

Mikropůjčky lákají…

Na trhu se navíc nachází spousta jednoduchých online půjček, které potenciální dlužníky lákají. Na trhu se přitom stále i přes zpřísnění zákona o spotřebitelském úvěru nachází spousta různých společností půjčujících finanční prostředky za z pohledu žadatele velmi nevýhodných podmínek. Je už pouze na nás samotných, jestli jim nenaletíme.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.