Žádost o dovolenou: Jaká máte práva

Aplikace na dovolenou

Dovolenou nedostanete automaticky. I pro ni totiž platí určitá pravidla. Ta jsou obsažena v zákoníku práce – kodexu, který upravuje celou oblast pracovního práva. Dnes se tedy podíváme, na co máte při žádosti o dovolenou v zaměstnání právo, a co naopak musíte strpět, či k čemu máte vyložené povinnost. Pojďme na to!

Požádat můžete kdykoli

Každý zaměstnanec má právo požádat o dovolenou. Také má právo požádat o čerpání této dovolené ve dnech, které si vybere, nebo které mu vyhovují. Zákoník práce však nedává zaměstnanci garance, že vždy musí jeho přání zaměstnavatel vyslyšet. Právě zaměstnavatel určuje, kdy pracovník na dovolenou nastoupí. Termín tedy musí být nadřízeným schválen. Pokud zaměstnavateli nevyhovuje tento termín, určí on jiný nebo mu dovolenou prostě neposkytne. Pokud jste zaměstnanec ve zkušební době, i vás se dovolená týká. Čerpat ji lze máte-li odpracovaných alespoň 60 dní za rok.

Dvoutýdenní dovolená

Zákoník práce garantuje zaměstnancům, že jejich dovolená (alespoň její jedna část) může trvat alespoň dva týdny v kuse. Zaměstnanec se však může se zaměstnavatelem domluvit na jiném čerpání. Zákoník práce tak preferuje čerpání alespoň dvou týdnů v kuse nebo celé dovolené v kuse. Pokud se však s šéfem domluvíte, není problém ji čerpat, jak budete chtít. Pokud firma, v níž pracujete, uděluje i takzvanou celozávodní dovolenou, musíte vědět, že ta může být dlouhá maximálně 2 týdny. U uměleckých souborů je pak tato doba dvojnásobná.

Nařízení či zrušení dovolené

A že je dle zákoníku práce zaměstnavatel „pán dovolené“ ukazuje i fakt, že má pravomoc nařídit i zrušit dovolenou. První případ je pro situace, kdy zaměstnavatel například plánuje výrobu. Při plánování může zaměstnanci prostě dovolenou nařídit. Existují však podmínky. Zaměstnavatel musí písemně oznámit určenou dovolenou alespoň 14 dní předem. Pokud chce zaměstnavatel rozdělit zaměstnancovu dovolenou po celý rok, musí alespoň jedna část být dlouhá alespoň 2 týdny. Pří náhlých situacích, kdy musí zaměstnavatel zaměstnanci zrušit dovolenou, má pracovník nárok na nahrazení škody tím vzniklé.

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.