Zajímavý úlovek celníků: 200 kg úhořů v ceně 10 milionů

úhoři

Pašování vzácných a ohrožených druhů zvířat, resp. jejich produktů, jako jsou kožešiny, kosti, kůže, maso apod., je v posledních letech narůstajícím problémem a může mít závažné dopady na biodiverzitu, udržitelnost ekosystémů a přežití některých druhů. Mezinárodní organizace jako CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) se snaží omezit pašování těchto druhů, to ale přesto neustává. Dokládá to i poslední úlovek celníků na bruselském letišti.

Úhoři v Bruselu

Na bruselském letišti nedávno zadrželi celníci šest Malajců, kteří se pokusili propašovat velké množství úhořů. Konkrétně 200 kg vážící úlovek úhořích plodů v hodnotě 10 milionů korun se objevil při kontrole i přesto, že úhoři patří mezi chráněné druhy a nesmí se vyvážet do okolních zemí. Malajci pokusili o zločin poměrně amatérským způsobem.

Prozradilo je totiž několik desítek nápadně stejných kufrů, ve kterých našli celníci plastové sáčky s vodou. V nich byli malý, průhlední úhoři uchováváni. Malé, bezbranné plody úhořů se zmítali na malém prostoru až do doby jejich zatčení.

úhoři

Foto: Pixabay

Úhoři na asijském trhu

Pašeráci brzy přiznali, že malé mónté (tak se malým úhořům říká) chtěli převézt dále přes Katar a Vietnam do Malajsie, kde chtěli se svými úhoři v nemalém měřítku kšeftovat. Pašeráci byli však nakonec zadrženi a stanou brzy před soudem, kde své úmysly budou muset ještě rázně vysvětlovat. Při prokázání činu jim hrozí vězení až na dobu pěti let.

Přesto je však zřejmé, že se jedná pouze o vrcholek ledovce a nelegální obchod se zvířaty kvete ve velkém měřítku.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/na-letisti-v-bruselu-zadrzeli-malajce-dve-ste-kilo-uhoru.A230226_194110_zahranicni_maku

https://www.brusselstimes.com/381039/six-people-arrested-at-brussels-airport-for-smuggling-endangered-species

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.