Základní informace o stravenkovém paušálu
Stravenky jsou velice oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, který ovšem v hodnocení ekonomických odborníků příliš kladných bodů nesbírá. V souvislosti s tím připravuje vláda daňový balíček pro rok 2021, jehož součástí může a nemusí být takzvaný stravenkový paušál. Co si pod tímto pojmem vlastně představit a jak bude fungovat? To se dozvíte v následujících řádcích.
Stravenkový paušál má existovat souběžně se stravenkami (zatím)
Stravenkový paušál je vlastně systémem, který spočívá v přímém přispívání zaměstnanci na stravu formou penzijních prostředků. Z nich pak zaměstnanec neodvádí žádné sociální ani zdravotní pojištění. Ke zrušení stravenek jako takových dojít nemá, systém bude fungovat souběžně s nimi. Stravenky a stravenkový paušál disponují mnoha společnými rysy. V obou případech jde například o daňově uznatelný základ.
Na zavedení stravenkového paušálu vynaloží vláda České republiky značné finanční prostředky. V současné době se hovoří o dvou miliardách korun. Tak to alespoň vyplývá z vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové, která míní, že systém přinese jen samá pozitiva. Na druhé straně však stojí analýza společnosti Grant Thornton, která uvádí, že státní rozpočet kvůli této inovaci přijde až o 7 miliard ročně.
Výhody stravenkového paušálu
Díky přítomnosti stravenkového paušálu ubude z beder zaměstnavatelů zbytečná administrativa. Benefit v podobě příspěvku na stravování si budou moci dovolit poskytovat i drobní podnikatelé. Nespornou výhodou je také skutečnost, že peníze na stravování konečně poputují tím správným směrem, jelikož zmizí provize pro zprostředkovatele stravenek.
Vydělá tedy zaměstnavatel, zaměstnanec i provozovatel restaurace. Nesmíme zapomenout zmínit ani to, že systém stravenek je dlouhodobě neudržitelný. Lidé by měli mít možnost vlastní volby, jak s příspěvkem naložit.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.