Zálohy na sociální pojištění v roce 2020
V příštím roce si na minimálních zálohách na sociální pojištění nepatrně připlatíte. Na jejich budoucí podobu se dnes společně podíváme. Nejde o nějaký skokový nárůst, avšak někdo, kdo nejnižší možné zálohy na sociální pojištění využívá, to možná pocítí. Pojďme si představit detaily.
Sociální pojištění v novém roce
Zálohy, které musí OSVČ platit na správě sociálního zabezpečení, se vypočítají dle dosaženého zisku, respektive daňového základu. Pro OSVČ platí, že výše zálohy děla ½ jeho dvanáctiny. Může však nastat situace, že vypočtená částka je nižší než zákonem stanovené minimum. V tomto případě bez ohledu na reálné příjmy musí podnikatel zaplatit tyto minimální odvody.
Výpočet minimální zálohy
Minimální záloha na sociální pojištění se vypočítá jako 29,2 % z ¼ průměrné mzdy. Pro rok 2020 tedy bude platit, že půjde o 29,2 % z 8709 Kč. Minimální záloha na sociální pojištění tak příští rok bude dělat 2544 Kč. Minimálně tuto částku tak musíte odvádět správě sociálního zabezpečení. Tato částka však platí jen pro ty OSVČ, pro které je podnikatelská činnost hlavním zdrojem obživy. Oproti letošnímu roku jde o nárůst, avšak nikterak dramatický. Jde o částku vyšší o 156 Kč než u roku 2019. Rok před tím pak minimální záloha rostla o 199 Kč.
Výše pro vedlejší činnost
Výpočet výše záloh pro OSVČ, pro které je podnikání vedlejší činností, se pak řídí jinými pravidly. Zpravidla půjde o lidi, kteří podnikají vedle jiné činnosti. Například při studiu, zaměstnání nebo v důchodu. Částku v takovém případě vypočteme jako 29,2 % z 1/10 průměrné mzdy. Tedy z 3484 Kč. Pro příští rok tedy pro tyto OSVČ platí, že minimální zálohou pro ně je 1018 Kč. Za zvýšení plateb může růst průměrné mzdy. Ta totiž v roce 2020 vzroste na 34 835 Kč. Z této částky pak všechny výpočty vycházejí. Pokud tedy zrekapitulujeme ony minimální zálohy, musí OSVČ odvést 2544 Kč za hlavní a 1018 Kč za vedlejší činnost za měsíc.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.