Zaměstnanci v psychické nepohodě pracují méně výkonně. Světovou ekonomiku to stojí miliardy

stres

Mezinárodní průzkum ukázal, že nepohoda, špatná nálada, stres ani nejistota do zaměstnání nepatří. Může totiž ovlivnit i výkon a kvalitu vaší práce. A to zaměstnavatele stojí ročně nemalé peníze. Některé menší firmy vyjde tato situace dokonce velmi draho. Globální ekonomika díky tomu značně pokulhává, ztráty jsou odhadovány až na 8,9 bilionů dolarů.

Unikátní průzkum

Pocity i náladovost byly podrobně zkoumány u více než 128 tisíc zaměstnanců ve 140 různých zemích světa. Depresivní náladu, nespokojenost, pocit osamění i celkovou nelibost pak průzkumy zaznamenaly u téměř 20 procent zaměstnanců.

Odpor k chození do práce může být v řadě případů dle odborníků horší než samotná nezaměstnanost. U zaměstnanců, kteří pociťují nechuť do práce se výkonnost přímočaře snižuje. Čím více jsou lidé znechuceni, tím více to ohrožuje jejich výkonnost.

Agentura Gallup jež testuje jednotlivě zaměstnance, má za to, že existuje pouze 23 procent nadšenců, tedy lidí, kteří pro práci doslova žijí. Globálně zaujímají ale menšinu lidí. V žebříčku převládají spíše tací, kteří nejeví o práci příliš velký zájem. Do popředí se u nich dostává spíše nechuť cokoliv dělat.

stres

Foto: Pixabay

Mladí jsou negativnější

Negativismus se projevil z větší části u mladších pracovníků, u nichž někteří z nich pracují na dálku. Řada z nich se necítí v celkově dobré kondici, protože nejsou během pracovního nasazení tak dobře zapojeni. Lidé zaměstnaní na plný úvazek na dálku ve skutečnosti pociťují daleko větší nejistotu i smutek z osamění. Jejich výkonnost díky tomu v práci klesá.

Řada lidí příliš lásky ke své práci necítí, věnují práci svůj drahocenný čas, a to jim ubírá nejen sílu, ale i dobrou náladu. V roce 2023 více než polovina zaměstnanců na světě hledala příležitost nově se realizovat. Změna práce jim prý měla přinést úlevu a spokojenost.

Ukázalo se také, že nespokojenost s prací není rozložena po světě rovnoměrně. Nejvyšší míru nervozity a nepohody zažívají lidé na Blízkém východě ale i v severní Africe. V postsovětských zemích si se stresem v práci příliš velkou hlavu nedělají. Naopak v Kanadě nebo také v USA by se přemíra stresu dala krájet nožem. V těchto zemích není však lidem práce až tak lhostejná, záleží jim na celkové prosperitě. Nejnižší zájem o prosazení naopak vykazuje dle CNN Evropa s téměř 13 procenty.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/pruzkum-zamestnanci-svet-2023-gallup.A241002_144804_eko-zahranicni_klak

https://edition.cnn.com/2024/06/13/success/gallup-workers-economy-lonely-unhappy/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.