Zaměstnanci v USA se bouří: Návrat do kanceláří vyvolává vlnu výpovědí

workation: práce na dovolené

Povinný návrat do kanceláří se pro mnohé zaměstnance stává noční můrou. Zatímco firmy se snaží oživit firemní kulturu a spolupráci, narazily na nečekaný odpor. Výzkumy ukazují, že značná část zaměstnanců je ochotna dát výpověď, pokud jim bude nařízeno pracovat z kanceláře na plný úvazek. Důvodem je především ztráta flexibility a lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, kterou si během pandemie zvykli oceňovat.

Návrat do kanceláří

Přestože se zdálo, že hybridní model práce se stane novým standardem, realita je jiná. Mnoho velkých společností, včetně Amazonu, AT&T a dalších, zavedlo povinný návrat do kanceláří alespoň pro část svých zaměstnanců. Podle průzkumu Pew Research Center by zhruba polovina zaměstnanců raději dala výpověď, než aby se vrátila do kanceláře na plný úvazek. Tento trend potvrzuje i průzkum společnosti Bamboo HR, podle kterého by 28 % zaměstnanců zvažovalo výpověď z důvodu nařízení návratu do kanceláře.

Proč se zaměstnanci brání?

Důvodů je hned několik. „Pracovníci neustále uvádějí lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem jako ‚obrovskou výhodu‘ práce na dálku,“ uvedla Kim Parker, ředitelka výzkumu sociálních trendů v Pew Research Center.

Práce z domova umožňuje zaměstnancům lépe sladit pracovní povinnosti s rodinným životem a ušetřit čas i peníze za dojíždění. Podle výzkumu Nicka Blooma, profesora ekonomie na Stanfordově univerzitě, se finanční hodnota hybridní práce rovná 8% zvýšení platu.

Firmy vs. zaměstnanci

Zatímco zaměstnanci si pochvalují výhody práce na dálku, firmy se obávají o firemní kulturu a spolupráci. Podle společnosti ZipRecruiter přibližně 59 % zaměstnavatelů uvádí obavy, že práce na dálku poškozuje firemní kulturu.

Na druhou stranu, ekonomové se domnívají, že práce na dálku tu zůstane, a to především proto, že zvyšuje zisky společností. „Práce na dálku nezmizí,“ řekl Nick Bloom pro CNBC. Podle něj pracovníci méně často odcházejí a produktivita při hybridním uspořádání práce nijak neutrpí.

„Dochází k určitému plíživému zvyšování“ tlaku na návrat do práce, potvrdila Kim Parker. Už 75 % zaměstnanců muselo v říjnu 2024 docházet alespoň určitou část týdne, zatímco v únoru téhož roku to bylo jen 63 %. Mnoho z nich zvažuje odchod právě ve chvíli, kdy se z pohodlného hybridního modelu stává opět téměř každodenní dojíždění. Prezident Donald Trump dokonce podepsal exekutivní opatření, v němž vyzval federální pracovníky k co nejrychlejšímu návratu na pracoviště.

Budoucnost práce

Zdá se, že boj o budoucnost práce teprve začíná. Zatímco firmy se snaží najít rovnováhu mezi flexibilitou a potřebou spolupráce, zaměstnanci se stále hlasitěji ozývají a požadují zachování výhod práce na dálku. „Možnost pracovat odkudkoli zůstává pro mnoho profesionálů nejvyšší prioritou,“ uvádí průzkum poradenské společnosti Korn Ferry. Zda se firmám podaří najít kompromis, který uspokojí obě strany, ukáže až čas.

Zdroje info: Reddit, https://www.cnbc.com/2025/01/23/heres-how-workers-feel-about-return-to-office-mandates.html, https://www.pewresearch.org/short-reads/2025/01/13/many-remote-workers-say-theyd-be-likely-to-leave-their-job-if-they-could-no-longer-work-from-home/

Náhledové foto: Pixabay