Zaměstnavatel vám může přispět na dovolenou
Velice oblíbeným firemním benefitem, kterým se společnosti snaží nalákat nové zaměstnance, je týden dovolené navíc. Existují ale také společnosti, které se rozhodli svým zaměstnancům na dovolenou přispívat – a to až do výše 20 tisíc korun. Má to ale nějaké podmínky – dostanete peníze jen za zaplacenou dovolenou nebo je dostanete automaticky a můžete je použít na cokoliv?
Finanční odměna je výhodnější
Pokud bychom chtěli srovnat dny dovolené navíc a finanční odměnu na dovolenou, vyjde nám, že pro obě strany – zaměstnance i zaměstnavatele – je finanční odměna výhodnější. Proč? Zaměstnanec z ní nemusí odvádět daň z příjmu ani sociální či zdravotní odvody. Zaměstnavatel na druhé straně využije výhodnějšího zdanění, než kdyby vyplatil klasickou peněžní odměnu (ze superhrubé mzdy odvádí zaměstnavatel 40 až 50 %, u nedaňových nákladů 19 % – což je daň z příjmů právnických osob).
Jakou formou se příspěvek poskytuje?
Aby byly výše uvedené výhody platné, musí být splněna základní podmínky. Tedy to, že tento příspěvek musí být nepeněžitý. Zaměstnanec ho může čerpat pro sebe i pro nejbližší rodinu. Zaměstnavatel mu tak zpravidla proplácí zaplacenou dovolenou u cestovní kanceláři, nebo faktury za ubytování v rekreačním středisku i pobyt vaší ratolesti v dětském táboře. Za jeden pracovní rok má zaměstnanec nárok na takový příspěvek až do výše 20 tisíc korun.
Jedná se o pracovní benefit
Na konec zbývá dodat, že na příspěvek na dovolenou nemá nárok automaticky každý zaměstnanec. Jedná se o pracovní benefit, který může společnost poskytovat, nebo nemusí. Zaměstnavatel se rozhoduje sám, podle svého vlastního uvážení. Takže zaměstnanec tuto výhodu po svém zaměstnavateli nemůže vymáhat, stejně jako týden dovolené navíc.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.