Západní svět je na závislý na léčivech z Asie
Závislost evropských zemí na dovozu ropy, plynu či některých vzácných kovů ze zemí jako je Rusko, Čína a další asijské oblasti, je v současné době velmi často diskutována. Trochu v pozadí ale stojí podobný problém týkající se léčiv. I v jejich případě je Evropa nepříjemně závislá na asijských zemích. Zdá se, že teprve teď si to začínáme pod tlakem okolností uvědomovat.
Dodavatelské řetězce ve farmacii
Léková distribuce, která zahrnuje přes devět tisíc druhů léků, je nepříjemně závislá na Asii. Léčivé látky, které se při výrobě do léků přidávají, totiž velmi často pocházejí ze zemí mimo Evropskou Unii. Postup výroby je patentově přísně chráněn a vstupní suroviny kontrolovány, nejde tedy o to, že by se snad jednalo o padělky nebo levné napodobeniny.
Podstata tkví v tom, že některé látky jako je například kyselina askorbová, jsou dováženy (v tomto konkrétním případě v podobě krystalické formy), a na ně potom naváže další dodavatel a výrobce následně přesně podle předpisu vyrobí potřebnou směs.
Vše je splněno, výroba probíhá za přísných podmínek a léky se dodávají v certifikovaných kontejnerech. Dodavatelské řetězce však nemohou fungovat bez zapojení zemí jako Indie nebo Čína.
Foto: Pixabay
Co s tím?
Posílení výroby léčiv přímo v Evropě je samozřejmě jedinou cestou k ukončení této strategické závislosti. Evropě ale v současné době chybí i řada chemických továren na výrobu konkrétních léčiv a jejich konkrétních složek. Je proto úkolem pro evropské politiky, aby ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem vybudovali potřebnou infrastrukturu a postupně se této závislosti začínali zbavovat.
Před Evropou tak stojí velký úkol, kromě proměny energetiky v takovou, která nebude závislá na zemích, které jsou Evropě v lepším případě konkurenty, v horším přímo nepřátelé. A pro léky platí to samé, a minimálně se stejnou urgencí.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/leky-lecive-latky-asie-indie-cina-paracetamol-ibuprofen-penicilin.A220526_143047_ekonomika_rie
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.