Zaplatili jste, ale zboží z e-shopu vám nepřišlo? Jak postupovat a proč je důležitá forma platby
Nakupování na internetu má řadu výhod. Však je to pohodlné. Objednáte, zaplatíte a zpravidla do 3 dnů máte zboží doma. Jenže co dělat, pokud vámi koupené a zaplacené zboží nedorazí? Jak postupovat? Proč jistou roli hraje i forma vaší platby?
Online nakupování z pohodlí domova přináší řadu výhod, ale také má svá rizika. Zejména v případě, že se jedná o váš první nákup v daném e-shopu, se kterým tak nemáte zkušenost. Přesto jste koupili zboží, neboť jste neodolali výhodné cenové nabídce. Jenže jste zboží rovnou i zaplatili. Jak se bránit, když prodejce nedoručí předem uhrazenou objednávku?
Objednávkou zboží dochází k uzavření kupní smlouvy
Přestože na internetu je dostupný seznam rizikových e-shopů, který spravuje Česká obchodní inspekce, stane se, že se unáhlíte a zkrátka koupíte, zaplatíte a čekáte na zboží, které však nedorazí. Někdy se může stát i v případě osvědčeného e-shopu, v takovém případě se však zpravidla jedná o chybu v expedici nebo distribuci. Nicméně jak postupovat, když zaplacené zboží neobdržíte?
Objednávkou zboží uzavíráte s prodejcem kupní smlouvu, kterou je dobré si pečlivě přečíst. Nicméně povinností zákazníka je zaplatit sjednanou cenu a na druhé straně povinnost prodejce zaplacené zboží dodat ve sjednaném termínu. Ten bývá zpravidla uveden na stránkách internetového obchodu, v jeho podmínkách či přímo ve smlouvě. Pravdou je, že nemusí být stanoven vždy. Pak musí být zboží dodáno bez zbytečného odkladu, a to nejpozději do 30 dnů.
Prvním krokem je písemná komunikace
Pokud zboží neobdržíte v termínu, je třeba začít s prodejcem komunikovat, nejlépe písemně, aby se vše mohlo důkladně archivovat. Nejdříve byste měli vyzvat prodávajícího k dodání vámi objednaného a zaplaceného zboží. Stanovit zároveň dodatečně přiměřenou lhůtu. Pakliže i poté neobdržíte zboží, můžete od smlouvy odstoupit a žádat vrácení peněz. Pokud k vrácení peněz nedojde, podejte na majitele obchodu trestní oznámení z důvodu podezření neoprávněného obohacení, jakožto podezření z trestného činu. Jestliže se nepodaří vše vyřešit v případném trestním řízení, budete muset podat ještě civilní žalobu.
Pokud jste platili kartou, máte takřka vyhráno
Jestli jste objednané zboží zaplatili kartou a vyčerpali veškerou snahu z e-shopu získat informaci ohledně dodání zboží, obraťte se na svého vydavatele karty, u kterého reklamujte transakci kartou z důvodu nedodání zboží. Proces, který zabere pár týdnů, ale s dobrým koncem, tj. vrátí se vám peníze.
https://www.mesec.cz/radce-spotrebitele/spotrebitel/e-shop-nedodal-zaplacene-zbozi/
Náhledové foto: Pixabay