Zaslouží si policisté, vojáci a hasiči výsluhy? Mnohdy ne a pouze ždímají státní kasu
Ještě pár měsíců a končím, čeká na mě výsluha. Každý měsíc budu brát peníze a něco si vydělám bokem. Přesně takto přemýšlí mnozí policisté, vojáci nebo hasiči. Velmi dobře si uvědomují, že po 15 letech služby na ně čeká zasloužená výsluha. Je tomu tak. Výsluhový poplatek opravdu dostanou. Otázkou zůstává, zdali si ho všichni příslušníci bezpečnostních sil skutečně zaslouží. Podle mého názoru určitě ne.
Po patnácti letech služby to začíná
Na výsluhu má nárok příslušník bezpečnostního sboru po skončení svého služebního poměru v případě, že splnil zákonem stanovené podmínky. U bezpečnostních složek musí být člověk minimálně 15 let. Nárok mají lidé, kteří pracovali pro:
- Policii České republiky,
- Hasičský záchranný sbor České republiky,
- Celní správu České republiky,
- Vězeňskou službu České republiky,
- Generální inspekci bezpečnostních sborů,
- Bezpečnostní informační službu a Úřad pro zahraniční styky
- Armádu České republiky.
Podmínky splní skoro každý
O minimální délce trvání pracovního poměru po dobu 15 let už byla řeč. Služební poměr dané osobě zanikl z důvodů uplynutí stanovené doby, ztráty způsobilosti, dosažení důchodového věku a z dalších logických důvodů. Jinými slovy, podmínky splňuje skoro každý příslušník bezpečnostních sborů.
Výše výsluh se různí
Začíná se na 20 % z hrubé mzdy. Postupně se příspěvky zvyšují a dostat se lze až na solidních 50 %. To už jsou pěkné peníze. U vojáků jsou tabulky trochu odlišné, nicméně výsluhy se také časem zvyšují.
Spousta vysloužilců si peníze zaslouží
Nepochybně. Třeba takoví vyšetřovatelé trestních činů, dopravní policisté, kteří jezdí k často tragickým dopravním nehodám, vojáci nasazení v boji či hasiči, kteří za sebou mají spousty nervy drásajících zásahů.Tady je systém určitě v pořádku.
Foto: Pixabay
U některých lidí je výsluha plivnutím do tváře jiných profesí
O tomto faktu také není pochyb. Vojáci, hasiči nebo policisté sedící celý život v kanceláři jsou jasným dokladem toho, že výsluha nepatří všem. Policista, který celý život učil, případně řešil běžné kancelářské úkony odchází se stejnou výsluhou jako jiný, jenž byl vystaven nesrovnatelnému nebezpečí. Na výsluhu by pak mohli mít nárok třeba takoví zdravotníci či běžní učitelé nebo úředníci. V tomto ohledu je nastavení výsluh doslova tristní a mělo by se s ním začít něco dělat. Peníze totiž unikají okny lidem, již si je vůbec nezaslouží.
Zdroje info: https://www.prispevky.cz/zamestnanci/vysluhovy-prispevek-vysluha, Zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, Zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.