Zastaví neštovice znovu svět?

neštovice

Svět se sotva začal oklepávat z velké globální pandemie covidu-19, probírají se nejrůznější scénáře jeho potenciálního podzimního „comebacku“, a mediální prostor už zaplňují zprávy o nové nemoci, které se šíří Evropou i Severní Amerikou. Po covidové zkušenosti jsou samozřejmě obezřetnější i lidé a logicky se ptají: představují tzv. opičí neštovice hrozbu? A je možné, že svět uzavřou stejně, jako se to podvedlo covidu?

Co jsou opičí neštovice

Opičí neštovice, které se nyní vyskytují na různých místech světa včetně České republiky, jsou virem přenosným ze zvířete na člověka. Zdrojem jsou různí savci a mohou to být také lidé, kteří předávají virus dále. Uklidňující prozatím je, že podle dostupných informací nebyl hlášen žádný případ s těžkým průběhem a současně se nevyskytlo ani žádné úmrtí.

I když se opičí neštovice šíří poměrně rychle (až tak, že je to pro odborníky poněkud matoucí a obtížně vysvětlitelné), není důvod k panice. K nákaze touto nemocí od jiného člověka je potřeba těsný tělesný kontakt. Mezi lidmi se většinou u nákazy třetí osobou přenos zastaví. Aby se virus mohl dále šířit, potřebuje virus především zvířecí druh, tedy hostitele, u kterého se může lépe namnožit. U opičích neštovic není prokázána smrtnost ani jedno procento. Naprostá většina lidí, u kterých se opičí neštovice vyskytly, se dokázala i sama uzdravit.

ochrana

Foto: Pixabay

Minulé zkušenosti

Větší počet nakažených byl v minulosti zaznamenán v USA, mezi nimi i děti. Zdrojem nákazy byli psouni a hlodavci, kteří se prodávali v obchodech se zvířaty. V současnosti není primární zdroj nákazy znám a je předmětem intenzivního studia. Případy se každopádně vyskytly již v mnoha zemích světa, Česko nevyjímaje.

Pravé neštovice – děsivá nemoc minulosti – se od těch opičích virovou strukturou příliš neliší, ale každou nemoc způsobuje jiný virus. U pravých neštovic je to lidský virus, u těch opičích zase virus zvířecí. Očkování proti pravým neštovicím by proto mohlo mít jistý ochranný účinek, který však musí být teprve potvrzen.

U nákazy opičími neštovicemi bude pro virus lidský hostitel nevýhodný, proto nelze i vzhledem ke komplikovanějšímu přenosu očekávat plošné, neřízené šíření nákazy jako u covidu. Opičí neštovice se nebudou nikdy šířit tak rychle. Podle všeho tedy není důvod se příliš obávat. Opatrnost je ale na místě.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/rozhovory/ceskem-se-siri-dezinformace-o-opicich-nestovicich-smrtnost-nedosahuje-ani-procenta-rika-virolozka-1390296

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-prvni-pacient-s-opicimi-nestovicemi-je-v-cesku-203532

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.