Zástavní právo na nemovitost – co se stane, když ho z katastru zapomenete vymazat
Stačí si pořídit hypotéku (a nezáleží na tom, v jaké výši) a v katastru nemovitostí se právě na té vaší objeví tzv. zástavní právo ve prospěch banky. Výjimky neexistují, protože jeho součástí je i tzv. institut zákazu zcizení, který zaručuje, že bez posvěcení bankou nemůže byt, dům či třeba pozemek změnit vlastníka.
Vám tak odpadne pravidelné kontrolování katastru nemovitostí, které je vzhledem ke složitým zákonům ČR leckdy doporučováno jako prevence a ochrana před některými typy majetkových podvodů.
Potvrzení o bezdlužnosti a návrh na výmaz zástavního práva
Dokud platíte hypotéku, jste tedy chráněni. A jakmile ji ukončíte, pošle vám banka potvrzení o zániku zástavního práva (kvitance) a návrh na výmaz zástavního práva. S tím druhým dokumentem je právě nutné zajít na katastr nemovitostí (banka to za vás v žádném případě neudělá) a nechat si zástavní právo sejmout.
A pokud na to zapomenete? Vůbec nic se nestane. Zástavní právo tu sice bude dál, ale všude jinde bude hypotéka vedena jako splacená a banka po vás také nebude už chtít vůbec nic. A někdy se tohle zapomenutí dokonce vyplatí.
Zástavní právo jako ochrana vašeho majetku
Pro všechny možné podvodníky se totiž vaše nemovitost jeví jako stále napsaná na banku. Vědí, že bez jejího souhlasu není žádná manipulace s nemovitostmi možná a zpravidla se o to ani nepokoušejí. A kdyby přece jen ano, banka jim pošle negativní stanovisko a vám opět dopisem připomene, že máte provést výmaz zástavního práva. A vy? Vy ho můžete zase bez obav ignorovat.
Jediný problém by vznikl v případě další žádosti o hypotéku, v takovém případě však stačí o výmaz požádat dodatečně (banka vám vystaví nové potvrzení, pokud jste to původní někam založili) a do třiceti dní bude vše vyřízeno. A platí to samozřejmě i pro dědické řízení.
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.