Zatracovaný izraelský plyn jako efektivní náhrada ruského. Evropě by pomohl
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je stále bohužel v plném proudu. I kdyby brzy skončila, stejně se v Evropě bude řešit její zásobování plynem. Přechod na zelenou energii bude poněkud pomalejší, a především Německo se bez dostatečného množství plynu neobejde. Z Ruska už by ale proudit neměl. Ideální je najít alternativu v některém z jiných států. Nabízí se Izrael, který byl v minulosti právě kvůli Green Dealu odmítnut. Jeho plyn by přitom byl vyhovující. Je ho navíc docela dost.
Plyn z Izraele byl málo zelený
Je to bohužel tak. Vždyť v lednu Joe Biden označil plyn z Izraele jako nedostatečně zelený. To se ale ještě zřejmě nevědělo o tom, že bude probíhat válka na Ukrajině. Izraelský plyn je přitom stejně kvalitní jako ten ruský a je ho poměrně hodně. Určitě by z hlediska množství přesně nedokázal alternovat ruský plny, nicméně Evropě by výrazně pomohl. Aktuálně zemní plyn Izrael dodává třeba do Egypta nebo Jordánska.
Plyn by mohl do Evropy proudit již v roce 2030
V minulosti Evropská unie plynovod nazvaný EastMed podpořila, nicméně vše ztroskotalo nejen na prohlášení amerického prezidenta, ale i na neochotě firem dlouhodobě tento plyn odebírat. Izrael by si logicky představoval závazek odběru trvajícího minimálně 15 let.
Foto: Pixabay
Jaká by byla trasa plynovodu?
Původně se zvažovaly dvě trasy vedení plynovodu. ta, která by mířila přes Turecko, byla zamítnuta s tím, že situace v autoritářském Erdoganově režimu není zrovna dvakrát stálá. Plynovod by tedy nejspíše vedl přes Kypr, Krétu, Řecko až do Itálie. Tady by se napojil na centrální síť evropského plynovodu.
Green Deal by se musel odložit
Určitě, vždyť Evropa chce do roku 2035 snížit emise oxidu uhličitého o 50 %. Jestliže by se tedy opravdu řešil Green Deal, pak by plynovod neměl smysl. Nyní, ve světle konfliktu na Ukrajině, to ale vypadá, že se Evropa k plynu bezesporu bude muset vrátit. Technologická studie v roce 2020 hovořila o tom, že podmořský plynovod by vyšel na 70 milionů eur.
Kolik by plynovod přivedl plynu?
Zhruba 20 miliard kubických metrů ročně v maximu, což dělá 4 % celkové spotřeby v Evropě. Pokud by ale bylo potrubí již položeno, šlo by hledat další ložiska plynu ve Středozemním moři. napojení by pak nebylo tak náročné.
Tak jako tak to vypadá, že ani střední třída již nebude schopná platit za plyn, který bude trojnásobně drahý. Přechod na zelenou energii v kombinaci s levnějším plynem by mohl představovat řešení.
Zdroje info: https://www.globalwitness.org/en/campaigns/fossil-gas/hot-collar-eastmed/
https://politicstoday.org/eastmed-project-eastern-mediterranean-united-states-turkey-greece/
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/izrael-plyn-plynovod-zasoby-valka-na-ukrajine.A220316_194922_eko-zahranicni_vebe?zdroj=patro
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.