Zdá se, že nadzvukové létání se vrací do hry. Má o něj ale vůbec někdo zájem?
Minulý týden se americká společnost Boom Supersonic pochlubila svým novým letounem XB-1, který překonal rychlost zvuku. Tím se XB-1 stalo prvním pilotovaným nevojenským letadlem, které překonalo zvukovou bariéru od roku 2003, kdy byl z provozu vyřazen Concorde. Plány Boom Supersonic i dalších firem jsou odvážné a do konce dekády by měla nadzvuková letadla začít létat s pasažéry. Otázka ale zní, pro koho budou určena.
Odkaz Concordu
V 60. letech minulého století se zdálo, že nadzvukové létání je budoucnost a brzy tak budou cestovat všichni. Proti se ale postavila fyzika v alianci s ekonomikou provozu. Letadla musela být relativně malá a byla velmi hlučná i při standardním startu. K tomu byl navíc jejich provoz nesmírně drahý.
Reálně byla proto nasazena dvě nadzvuková dopravní letadla, britsko-francouzský Concorde a sovětský Tupolev Tu-144. Druhé jmenované letadlo ale nikdy žádného úspěchu nedosáhlo a po havárii na pařížském aerosalonu již jen paběrkovalo na vnitrostátních linkách a v nákladní dopravě.
Concorde byl v tomto ohledu úspěšnější a dvacet vyrobených strojů v letech 1976-2003 vozilo cestující především na linkách z Británie a Francie do Spojených států. Po celou tuto dobu se ale letadlo potýkalo s problematickou ekonomikou svého provozu. Letenky musely být extrémně drahé a cestující tak Concorde hledal prakticky jen mezi celebritami a špičkovými byznysmeny.
V roce 2000 došlo k havárii Concordu, shodou okolností také v Paříži, a v roce 2003 byl jeho provozu ukončen, neboť zájem o letenky stále klesal, a to i po zlevnění v přepočtu na 250 000 Kč za letenku.
Uspěje nová generace?
Konstruktéři mají v dnešní době mnohem více možností než jejich předchůdci v 60. letech: IT prostředky, nové materiály apod. umožnily snížit hladinu hluku, zvýšit bezpečnost stroje a mimo jiné mu i umožnit i snížení uhlíkové stopy prostřednictvím udržitelného paliva.
Komerční nástupce prototypu XB-1 by měl být schopný létat nad pevninou rychlosti 0,94 machu, tedy o něco rychleji, a přitom při stejné úrovni hluku jako běžná letadla. Nad mořem by měl potom přejít na nadzvukovou rychlost, konkrétně 1.7 machu. Cestující by tak mohli např. z Říma do New Yorku cestovat za čas 4:40 namísto dnešních osmi hodin.
Zde se ale nabízí otázka, kdo má o něco takového vlastně zájem. Jistě je lepší strávit v letadle o 3 hodiny kratší dobu, pokud by ovšem letenky stály stejně. Ve chvíli, kdy budou dražší než ty klasické (a to budou), pak se většina lidí rozhodne spíše pro klasické řešení. Je třeba si také uvědomit, že v době, kdy létal Concorde, byla společnost „analogová“, obchodní jednání se skutečně musela odehrávat tváří v tvář. To dnes již ale platí v mnohem menší míře. Nyní lze pořádat meetingy i dělat celou řadu dalších činností online. Osobní setkávání nelze zcela nahradit, je ale možné je mnohem flexibilněji plánovat tak, aby na třech hodinách tolik nezáleželo. Právě to může úspěch nových nadzvukových letadel, která by se na komerčních linkách měla objevit již v roce 2029.
Zdroje informací: https://edition.cnn.com/travel/supersonic-jets-comeback-when-hype/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.