Zdražení a pokuty: Za co všechno je můžete v Chorvatsku dostat? 

chorvatsko

Chorvatsko patří díky dobré dostupnosti zatím stále k nejoblíbenějším turistickým letoviskům nás Čechů. Dostat se do něj můžete již za pár hodin cesty autem. Průzračné moře, dobré jídlo a vychlazený sladoled, jak se u Chorvatů říká, najdete na každém rohu. Zkazit vám tuto idylku však mohou i některé nově nařízené chorvatské předpisy. Znáte je? Víte, že koupat se například nahoře bez je pod pokutou? Pojďme se na všechny ty zákazy a předpisy společně podívat.

Kuny už neplatí, mějte u sebe Eura. A pro jistotu hodně

Již od minulého roku se v Chorvatsku neplatí ničím jiným než eurem. Připlatit si budete muset ale pro tentokráte i za mýtné, které je výrazně dražší. Aktuální zdražení mýtného nastalo od července do konce září.

V Chorvatsku jsou dálniční poplatky vybírány prostřednictvím takzvaných mýtných bran, přes které se v Chorvatsku během cesty projíždí. Platí se zpravidla elektronicky, a to za počet ujetých kilometrů. Současně se platí i za průjezd některých mostů a tunelů. Například za osobní auto do výšky 1,9 metrů se tradičně platilo 6 euro za 100 km. Od 1. června do konce září se však cena ještě o 10 % zvedla. Ceny se liší v závislosti na typu vozidla, placení se ale nevyhnete, i když jedete třeba na motorce.

Alkohol za volantem není pro místní problém

Půl promile alkoholu za volantem Chorvatům při běžné prohlídce nejspíš projde. Vám by však mohla hrozit nanejvýš tučná pokuta. Pokud aktivní příslušníci silničního provozu u vás alkohol objeví, může se jednat o nemalý přestupek, přidá-li se ke komplikacím ještě navíc i překročení rychlosti v obci, je potřeba být zásobeni dostatkem peněz. Pár desítek euro vás na místě nejspíš nemine. Tolerance půl promile alkoholu za volantem se navíc toleruje pouze u řidičů od věku 24 let.

chorvatsko

Foto: Pixabay

Berete s sebou mazlíčka, tak pozor

Pokud cestujete společně se svým psem, je třeba brát v patrnost, že pes na hlavní pláže nesmí. Některé pláže jejich vstupy zkrátka zakázaly. Psa po městě mějte raději na vodítku, ne všude může pobíhat váš pes bez vodítka. Při zjištění hrozí tučné pokuty.

Na bankomaty obzvlášť pozor

Vybrat peníze z chorvatského bankomatu vás může přijít i dost draho. Vybírejte nejlépe jen na pobočkách bank. Na poplatky samotných provozovatelů bankomatů zvané access či surcharge free dejte velký pozor. Mohli byste o své peníze díky vysokým poplatkům přijít. Stejně tak se vyhněte i službě zvané Dynamic Currency Conversion. Výše jednoho výběru peněz vás může přijít i na více než 200 korun, při opakovaných výběrech vám mohou mizet z účtu až tisíce korun.

Ve městě v plavkách

Pokud máte pocit, že všechno zakázané již bylo jmenováno, jste na omylu. Po městě nesmíte kupříkladu chodit v plavkách, ani dospělí, ani děti. Muži, kteří tak rádi chodí v koupacích šortkách se musí do města převléknout. Zůstat díky parným dnům vysvlečeni nahoře bez se netoleruje ani u mužů, natož u žen, které však na pláži mnohdy potřebují i kojit.

Nocovat někde musíte, ale pod širákem to rozhodně nebude. Ani na pláž si předem nerozložíte ručník. Bude vám nemilosrdně odebrán. Pokud Chorvaté zjistí, komu ručník patří, mohou vás za tento přestupek dokonce i finančně postihnout.

Nakonec nezapomeňte na doklady

Vezměte doklady i dětem. Potřebovat budete nejen občanský průkaz, raději i cestovní pas. Domácím mazlíčkům přibalte evropský petpas, zkontrolujte nejlépe před cestou data platnosti všech dokladů. Zelená karta, řidičský průkaz i tzv. technický průkaz je naprostou samozřejmostí. Kdo má, nezapomene ani na doklady o pojištění osob a vlastního vozu.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zajimavosti/leto-chorvatsko-dovolena-more-poplatky-rodina-prazdniny/

https://www.e15.cz/finexpert/servis/dalnicni-poplatky-v-chorvatsku-2024-mytne-pokuty-a-povinna-vybava-1417082

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.