Život bez chytrého telefonu se prodraží. Bez aplikace si připlatíte v internetovém bankovnictví, obchodu i na poště
Život bez chytrého telefonu začíná být problémem. Osoby, které ho nemají, nemohou využít nejen řadu slev, které obchody nabízejí. Výrazně komplikovanější je pro ně rovněž používání internetového bankovnictví či placení na poště. Na tento fakt zejména doplácejí senioři.
Pokud potřebujete vyřídit něco s pojišťovnou, tak potřebujete aplikaci. Totéž platí i v obchodě, kde ji často také musíte mít. V neposlední řadě i přihlášení do internetového bankovnictví začínají některé banky znevýhodňovat.
Poplatky za potvrzovací SMS
Další banky se chystají zavést poplatek za SMS s jednorázovým potvrzovacím kódem, který klient potřebuje pro přihlášení do internetového bankovnictví nebo potvrzování v něm zadaných transakcí. Jako první tento poplatek zavedla UniCreditBank, v roce 2020 se přidala Raiffeisenbank a loni se připojila i Česká spořitelna. Banky se tímto krokem snaží motivovat své klienty, aby přešli na údajně bezpečnější potvrzování prostřednictvím mobilní aplikace, ve které tento způsob zůstává zdarma.
Jenže na druhou stranu Raiffeisenbank tento poplatek nakonec loni zrušila. Naopak další banky na podzim ho zavedou. Jedná se o Moneta Money Bank, která tento poplatek zavede už od letošního října. V listopadu se přidá ČSOB. U té se poplatek však nebude týkat osob mladších 18 let a starších 65 let.
Další úrovní může být úplné zrušení samotného internetového bankovnictví. V tomto směru se vydá nová Partners Banka, která je nyní v pilotním provozu a v ostrém odstartuje v příštím roce, tak sází na moderní mobilní aplikaci. Díky tomu tak vůbec ani nepočítá s internetovým bankovnictvím. Považuje ho za nebezpečné. Na druhou stranu klienti budou mít v mobilní aplikaci přístup ke všem produktům, které si sjednají prostřednictvím Partners. Vše budou moci spravovat v aplikaci bez návštěvy pobočky.
Bez chytrého telefonu se prodraží platby na poště
Nejen slevy v obchodech, které začínají být podmíněné aplikací, lze využít jen s chytrým telefonem. S tlačítkovým v tomto případě nepochodíte. Nejinak je tomu i na poště, jako například u platby SIPA složenkou, která vyjde ročně na více než 300 Kč. K tomu každá další složenka vychází na 52 Kč.
Zejména však starší osoby to berou jako skutečnost, že když se posílá složenka, tak je s tím automaticky spojený určitý poplatek. Jenže řada starších lidí si vůbec neuvědomuje, jak se tímto ochuzuje o peníze. Rovněž je pravdou, že prostě nerozumí těmto aplikacím, jakožto zastávají názor, že tlačítkový telefon je pro ně dostačující. Někteří nechtějí ani ten.
Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-ucty/439246-bez-aplikace-si-priplatite-banky-znevyhodni-overovaci-sms
Náhledové foto: Pixabay