Život na několika metrech čtverečních začíná být realitou i v Praze
Ceny bytů v Praze začínají atakovat astronomické hranice. Trend je sice logický a podobně je tomu i v jiných metropolích, nicméně už nyní jsme se dostali do situace, že lidé raději sáhnou po menším malometrážním bydlení, které jim ušetří peníze. Bydlet přitom mohou v srdci hlavního města. Úvodem bychom uvedli několik čísel. Týkají se cen nájmu v centru města. V Praze 1 se dostanete v průměru na 433 korun za 1 m³. Naopak v Praze 9 jde jen o 297 korun za 1 m³. Jen pro představu, v Liberci se dostanete na 193 korun za 1 m³ a v Ústí nad Labem na pouhých 160 korun.
Malé byty se prodávají stále více
Menší bytové jednotky požaduje více než 70 % zájemců o byty v centru města. V minulosti se standardně vyhledávaly byty mající výměru okolo 70 m². V současnosti se hledají i takové, jež mají o 20 m² méně. 1+kk se standardně vyhledávají o ploše 30 m², 2+kk 54 m². Dokonce jsou k dispozici i zcela malometrážní byty o ploše 17 či 18 m². 1 m² se cenově pohybuje kolem 102 000 korun. Nejmenší byt v Praze má podle všeho 13 m². Jinak se dnes v Hongkongu staví bytovky mající 12 m². Jen jako perlička, kapslový hotel v Číně, v Tchaj-jüan má malé jednotky 1,3 × 2 m.
Periferie jako řešení
Stavět rodinné domky se začíná, respektive už se masivně realizuje ve Středních Čechách. Periferie hlavního města jsou poměrně hodně osidlovány a developeři si právě tady vybírají velké pozemky, kde staví hlavně řadové bytové domy. Je otázkou, zdali kapacity menších obcí na takovýto příval nových rezidentů stačí. Spíše ne.
Fenomén suburbanizace
Centrum města se z pohledu množství lidí, kteří zde bydlí, začíná postupně vylidňovat. Jedná se o takzvanou suburbanizaci. Především rodiny s dětmi míří mimo centrum. Vždyť dopravní dostupnost srdce Prahy je solidní a mnohé podniky jsou stejně na perifériích. Podobný trend už začíná i v ostatních velkých městech.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.