Zlaté komunistické maso? Dnešní maso obsahuje 30 % vody a chemický stabilizátor

Maso

Skvělý kapitalismus, kdy si člověk může dopřát čehokoli v jakémkoli množství. Tedy za předpokladu, že na to má dostatek finančních prostředků. Velmi dobře si pamatuji osmdesátá a devadesátá léta, kdy jsem dostal na svačinu salám, který skutečně chutnal jako salám a jeho základem bylo maso. Dnes existují mraky levných variací, jež za moc nestojí. Za kvalitní salám je třeba připlatit. U masa je situace nejspíše ještě mnohem horší. Ostatně stačí mnohdy maso vybalit a zjistíte, že kupujete hlavně vodu.

Bídný socialismus versus skvělý kapitalismus

Vzpomeneme-li si na socialistickou bídu, zjistíme, že se v masu nacházela pouhá 3 % zbytkové vody. To je opravdu minimální množství. V tom současném, které je zavakuováno a obohaceno o různé stabilizátory, se nachází 30 % vody. To už je obrovský rozdíl a my jako zákazníci fakticky kupujeme nejdražší vodu na světě.

Zrušení normy ČSN jako chyba

Přesně tak.  Mnohé starší normy ČSN pozbyly závaznosti v roce 1994. ČSN se přestaly nazývat státními normami. Fakticky dnes existuje pravidel méně, případně nejsou z hlediska obsahu vody nijak výrazně přísná. To vede bohužel k tomu, že se často setkáváme s masem, které obsahuje vody mraky.

Drahé komunistické maso

Počítat je třeba s tím, že kotleta, která bývala často nedostatkovým zbožím, vyšla za kilogram na nějakých 80 Kčs. Dnes by se cena nejspíše pohybovala mezi 800 až 1000 korunami. U kuřecího se bavíme o 30 Kčs, tedy 300 až 350 korunami za kilogram masa. Pokud byste dnes maso nakupovali přímo u řezníka, také za něj neskutečně připlatíte, nicméně ani na farmě se nejspíše nedostanete na takto vysoké ceny. Zas tak hrozné to tedy být určitě nemusí. Jinak maso také není nutné konzumovat každý den. Dříve to tak určitě nebylo.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://cs.wikipedia.org/wiki/ČSN

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.