Změny v britské vládě opět otevírají zemi turistům
Jedním z okamžitě viditelných dopadů personálních rošád ve vládě premiéra Johnsona je větší otevření se turistickému ruchu. Tento fakt přivítaly jak mnohé letecké společnosti, z nichž některé se již chystaly britskou vládu dokonce žalovat, ale i nespočet dalších podnikatelů v oblasti cestovního ruchu. Toto uvolnění však odkrylo i fakt, že sektor cestovního ruchu byl Brexitem natolik poškozený, že nemusí být schopen uspokojit poptávku po jeho službách.
Zjednodušení semaforu v Británii
Doposud platil v Británii cestovatelský semafor ne nepodobný tomu českému. Reorganizovaná vláda jej významně zjednodušila, když s platností od 4. října rozdělila země světa na pouhé dvě kategorie: červené (tedy ty nebezpečné) a ty ostatní. Tím budou eliminovány případy, kdy např. země jako Česká republika, kde je míra nákazy mnohem nižší než v Británii, byly považovány za rizikové a úměrně tomu bylo cestování do Británie z těchto zemí komplikované.
Podle nových pravidel už nebudou muset cestovatelé mířící do Británie z „ne-červených“ zemí absolvovat test před odjezdem, postačí jim test dva dny po příjezdu. Navíc nemusí jít o PCR test, ale levnější varianty. Po neočkovaných návštěvnících bude ale Británie stále vyžadovat PCR test již před započetím cesty do Británie, i po příjezdu.
Tvrdé budou i podmínky pro příjezd z červených zemí, kde se cestující nevyhnou karanténě na vlastní náklady, která vyjde v přepočtu asi na 65 tisíc korun.
Foto: Pixabay
Poškozený cestovní ruch
Cestovní ruch v Británii byl koronavirem těžce poškozen stejně jako jinde na světě. Velmi silně to pociťuje např. Londýn. S tím, jak se Británie pomalu otevírá (rozvolňování je umožněno vysokou proočkovaností populace, i přes vysoký počet pozitivních testů nedochází k zahlcování nemocnic, kde nyní leží především mladí, neočkovaní lidé), ale začínají ve velkém chybět pracovníci hotelů a dalších služeb pro turisty. Jednalo se často o pracovníky z jiných evropských zemí, kteří po Brexitu Británii opustili a Britové o jejich bývalá místa zájem nemají. Je tak otázkou, kdy se cestovní ruch v Británii vrátí tam, kde byl. Nejen z pohledu přijíždějících turistů, ale i z pohledu nabízených služeb.
Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/komentare/britanie-covid-londyn-boris-johnson-evropska-unie-koronavirus-cestovani-pcr_2109200629_ere
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.