Změny v zákonech: Jak se vyznat v nabídce půjček?
Nový zákon o spotřebitelském úvěru se přímo dotkl půjček všech druhů, tedy také takzvaných mikropůjček, které dosud nebyly regulovány. Ty si získaly popularitu v posledních letech a byly často zneužívány lichváři a nezodpovědnými poskytovateli úvěrů.
I v současné době je ale potřeba při výběru poskytovatele mikropůjčky dobře zvažovat a vybírat obezřetně – velká většina z nich jsou rizikoví poskytovatelé. Rozdíly u těch bezpečných jsou potom především v ceně půjčky.
Mikropůjčky jsou nyní bezpečnější
Dříve nové mikropůjčky vznikaly doslova jak na běžícím pásu. Vlastnili je však pochybní lidé a byly provozovány různými neověřenými společnostmi. Nový zákon o spotřebitelských úvěrech si na ně však došlápl a přinesl již první výsledky – snižuje se počet poskytovatelů mikropůjček a zůstavají jen ty bezpenější, jelikož musí získat licenci od ČNB.
Právě mikropůjčky stály často na počátku úvěrových problémů spotřebitelů, kteří následně končili v nejrůznějších poradnách při finanční tísni. Nyní však ustal nárůst nových produktů či společností a trh se začíná pomalu konsolidovat.
Pro půjčky do 5 tisíc korun totiž nově platí stejná pravidla jako pro ostatní půjčky a úvěry. Pokud se tak ukáže, že si poskytovatel půjčky neověřil schopnost dlužníka splácet, může finanční arbitr označit úvěrovou smlouvu za neplatnou.
Čeho si všímat při výběru půjčky?
Přes změnu k lepšímu jsou na trhu stále stovky poskytovatelů mikropůjček. Spotřebitelé by tak měli být ostražití a vybírat si opravdu pečlivě, jen malé množství z nabídek je totiž opravdu bezpečné.
Výběr finanční společnosti byste však neměli podcenit ani v případě, že si chcete půjčit jen několik tisíc. Soustředit byste se měl především na následujících 5 faktorů:
- Dobrá volba společnosti. Prověřte si, kdo za nabídkou skutečně stojí. Prověřte si společnost, co o sobě říká a kde má sídlo.
- Ověřte si dostupné recenze a hodnocení na internetu. Avšak nevěřte každému slovu, některá hodnocení mohou být podvrh.
- Spočítejte si skutečnou cenu, jakou zaplatíte. Dejte také pozor na to, jak je dlouhá doba splatnosti. Ne každá mikropůjčka je na měsíc, některé mohou být pouze na týden.
- Dobře pročtete smlouvu a další ujednání. Všímejte si především toho, jaká máte práva, a jaké povinnosti. Lépe je vyhnout se těm poskytovatelům, kteří mají ve smlouvě stále rozhodčí doložku.
- Hlídejte si možné sankce a poplatky. Kromě ceny se podívejte také na to, kolik zaplatíte, pokud budete potřebovat posunout dobu splatnosti, a kolik vás bude stát prodlení se splácením. Nezapomeňte i v tomto případě sledovat, o jaké období se jedná.
I zákonem regulované společnosti z vás mohou chtít dostat zbytečně mnoho peněz navíc. Proto doporučujeme nepodcenit výběr a věnovat jejich hledání dostatek času.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.