Znáte rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem? Prozradíme vám ho
Oba jsou to druhy příjmů. Většina z nás má aktivní příjem a sní o příjmu pasivním. Jak už názvy napovídají, aktivní příjem vyžaduje od nás určitou aktivitu. Odměna, která za tuto aktivitu plyne, je pak naším aktivním příjmem – typicky je to mzda za vykonanou práci. Kdežto pasivní příjem nevyžaduje žádnou aktivitu. Je to příjem, který nám může plynout bez toho, že bychom hnuli prstem. Příkladem je nájemné za byt, který vlastníte.
Aktivní příjem – platba za váš čas
Jednoduše vyměňujete svůj čas za peníze. Pasivní příjem můžete naopak získat za aktiva, která vlastníte nebo za tímto účelem zakoupíte. Tento druh příjmu můžete také vytvořit. Jedná se tedy o příjem, který nevyžadují přítomnost. Pro zjednodušení si pod pojmem pasivní příjem můžete představit peníze, které dostáváte, zatímco spíte. Krásná představa, že?
Jaké jsou příklady pasivního příjmu?
Existuje velká spousta možností pasivního příjmu. Stačí se nad nimi pořádně zamyslet. Velmi vhodné je například poskytnutí plochy k pronájmu – na vašem domě nebo třeba autě. Můžete sami kontaktovat místní reklamní agentury a zjistit, zda by měli o vaše prostory zájem. Dalším příkladem je pronájem bytu – nebo třeba jen pokoje. V současné době existuje stále více lidí, kteří spíše než v hotelech chtějí bydlet u jiných lidí.
Další druhy pasivního příjmu
Pronajímat ale můžete i své auto – například lidem, kteří auto potřebují jen na víkend. Existují na to různé aplikace. Nebo můžete pronajímat i parkovací místo, pokud vlastníte nějaké ve vhodné lokalitě. Pokud máte tvůrčího ducha, pak můžete vynaleznout něco, co si můžete patentovat. Ostatní pak za tento patent budou muset platit při jeho použití. Nebo napište knihu a do konce života pobírejte autorské honoráře.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.