Zpřísní se podmínky pro realitní makléře
Tento rok přinesl řadu změn. Jednou z nich je i zpřísnění podmínek pro realitní makléře. Ty přinesla novela zákona o realitním zprostředkování. Jaké nové podmínky budou pro výkon své práce realitní makléři muset splňovat? Na to se dnes podíváme.
Sdělování výše provize
Zákon zavádí řadu novinek. Cílem změn je dle slov ministryně pro místní rozvoj upravení a vyjasnění vztahů mezi klientem a zprostředkovatelem. Jedna z nových povinností je například to, že makléři budou muset klientovi sdělovat výši své provize. Dále zákon upravuje nové náležitosti zprostředkovatelské smlouvy. Ta musí být písemná. Navíc klienta nikterak nezavazuje k pozdějšímu pořízení nebo prodeji bytu, domu či pozemku. Makléři pak budou muset zájemcům sdělovat i závady.
Nové nároky na makléře
Takový makléř musí také splňovat nové podmínky proto, aby mohl svou práci vykonávat. Musí mít odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání zakončené maturitou a k tomu tři roky praxe. Svého makléře si pak můžete ověřit ve veřejném seznamu. Dále zákon například mění úschovu kupní ceny. Tato změna má zamezit zpronevěrám. Nově tedy musí mít makléři o úschově písemnou smlouvu, částka musí být řádně pojištěna a musí vést záznamy o úschovách. Praxe je však taková, že solidní makléř stejně volí spíše advokátní či notářskou úschovu.
Nárok na provizi
Když již byla řeč o nové úpravě zprostředkovatelské smlouvy, musíme dodat, že tyto náležitosti stanovují hned několik povinných prvků. Smlouva musí být písemná a musí také obsahovat přesný popis nároku realitního zprostředkovatele na provizi. Dále musí smlouva obsahovat výpis z veřejného seznamu, který odhalí případné omezení u stavby a podobně. Maximální výpovědní doba může být u smluv na dobu neurčitou maximálně měsíc. Smlouva o výhradním zprostředkování pak může být sjednána jen na maximálně půl roku s tím, že ji lze opakovat.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.