Zrušený zájezd – Jaká máte práva

Cestovní pojištění

Zejména na jaře, respektive na přelomu jara a léta, se začalo hojně diskutovat o tom, jaké má spotřebitel práva ve vztahu k zrušenému zájezdu, tehdy z důvodů pandemie nového typu koronaviru. Nyní se s pandemií stále potýkáme, i když v létě to vypadalo, že covid-19 slábne. Pokud vám i teď ruší zájezd, je dobré znát svá práva. A ty poznáte na následujících řádcích.

Odstoupení od smlouvy

Pokud máte jet zájezdem na místa, kde je vysoká míra nákazy koronavirem, a nechcete riskovat zdraví, máte možnost odstoupit od smlouvy. Takové odstoupení upravuje občanský zákoník. Ten výslovně zmiňuje, že u smlouvy o zájezdu můžete bezplatně odstoupit, pokud nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají význam a dopad na poskytování zájezdu. Při těchto podmínkách je pak úkon bezplatný a máte nárok na vrácení veškerých uhrazených plateb.

Když kancelář zájezd zruší

Kvůli tomu, že je v dané oblasti výskyt onemocnění covid-19, nebo kvůli tomu, že byste, jako cestující z ČR museli v destinaci nastoupit do karantény nebo dokonce mají Češi zde zákaz vstupu, může (resp. by měla) kancelář zájezd zrušit. Její závazek ze smlouvy je tak nesplnitelný a závazek zaniká. I zde máte nárok na vrácení plateb, které jste již učinili, respektive nejste povinováni k dalším platbám.

Odstoupení od smlouvy ze strany cestovní kanceláře

I cestovní kancelář, stejně jako spotřebitel, může odstoupit od smlouvy z důvodů nemožnosti plnění kvůli nevyhnutelné či neočekávané události. Klient musí být včas informován. Včas zde znamená bez zbytečného odkladu. Cestovka vám může nabídnout náhradní voucher, takový postup však zákon neupravuje. V případě takového odstoupení od smlouvy nemusíte opět nic platit cestovce, ta však také nemusí platit jako náhradu ničeho vám (musí však jít o případ okolnosti, na který cestovka neměla vliv ani jej nepředvídala).

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.