Zvláštní režim EET a pro koho je určen
V květnu měla oficiálně odstartovat třetí a čtvrtá vlna EET, na základě níž musejí všichni živnostníci evidovat tržby. Kromě standardního online režimu je pro některé podnikatele připraven také speciální offline režim. V tomto článku se dozvíte, v čem tento zvláštní režim spočívá a kdo všechno se do něj může zařadit. Přidáme i termíny skutečného startu obou vln.
Drobní podnikatelé nebudou potřebovat pokladnu
Speciální pokladna, nezbytné připojení k internetu a tiskárna pro tvorbu papírových účtenek. To všechno se s úderem prvního května stalo povinnou výbavou pro všechny podnikatele, kteří dostávají peníze hotovostně. Zvláštní režim EET určený ovšem nové starosti usnadňuje. Spočívá v tom, že OSVČ nemusejí disponovat ani jednou z výše zmíněných věcí. Namísto toho dostanou blok utvořený z účtenek, jenž si vyzvednou na příslušném finančním úřadě. Evidence tedy bude vedena papírovou formou.
O zařazení do zvláštního režimu si musí každý živnostník předem zažádat, nedochází k němu automaticky. Mohou jej využívat fyzické osoby nebo právnické osoby podnikající v oblasti poskytování zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, pokud k tomu mají oprávnění stanovené zákonem.
Poplatník žádající o zařazení do zvláštního režimu EET si nesmí v rámci čtyř předchozích kalendářních čtvrtletí vydělat více než 600 000 Kč. Dále pak může mít jen dva další zaměstnance a nesmí být plátcem DPH.
Žádost o zařazení do zvláštního režimu EET
Pokud splňujete všechny výše zmíněné předpoklady, onu žádost si můžete stáhnout na webovém portálu etrzby.cz. Tam pak vyplníte všechny své identifikační údaje o sobě i vašem podnikání a uvedete, jestli patříte mezi fyzické či právnické osoby. Vyplněnou žádost odevzdáte na finančním úřadě, který má 30 dní na její vyřízení. Rozhodnutí začíná platit den poté, co si jako podnikatel vyzvednete blok s účtenkami.
Pozastavení EET
Upozornit bych měli na pozastavení EET 24.3.2020 na období 3 měsíců po skončení nouzového stavu. Třetí a čtvrtá volna by tedy měla nastartovat opožděně, a to 19. 8. 2020. Přesto novela zákona o EET z 3. 6. 2020 prodlužuje odklad EET do konce roku 2020. Startovat by tedy měla 1.1.2021. Odklad samotné EET se vztahuje k běžnému, zjednodušenému a zvláštnímu režimu evidence tržeb.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.